Nawigacja

Dyrektor szkoły Grono Pedagogiczne Samorząd Uczniowski Rada Rodziców Wizja i misja szkoły Koła zainteresowań Świetlica szkolna Biblioteka Konsultacje indywidualne z nauczycielami Historia szkoły i szkolnictwa w Sokolinie Patron szkoły - Leon Wójcicki Charakterystyka Gminy Czarnocin Nasze sukcesy RODO

Historia szkoły i szkolnictwa w Sokolinie

Link do galerii - kliknij zdjęcie

 

Najstarsze dzieje szkolnictwa w Polsce związane są najściślej z kościołem katolickim. W 1215 r. sobór luterański IV  uchwalił prawne podstawy do organizowania nowego rodzaju szkół, znanych od tej pory jako szkoły parafialne, w których naukę pobierali wyłącznie chłopcy.

W szkołach parafialnych w XVI-XVIII w. nauczano w okresie od Wszystkich Świętych do Świąt Wielkiej Nocy.

W dekanacie sokolińskim pierwsze szkoły parafialne utworzono na początku XVI stulecia.

Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły w Sokolinie pochodzi z 1513 r. W szkole uczy klecha, a od 1618 r. występuje rektor. Z 1748 r. pochodzi zapis o zaleceniu wizytatora, by organista i kantor uczyli uczniów śpiewu. W tym czasie w Sokolinie uczęszczało 8 uczniów, uczniów funkcję nauczyciela pełnił organista.

Ostatni zapis o szkole parafialnej w Sokolinie pochodzi z 1711 r.

W pierwszej połowie XVIII w. szkolnictwo parafialne w Rzeczypospolitej  znalazło się w głębokim kryzysie. Dopiero działalność Komisji Edukacji Narodowej od 1773 r. zmieniła sytuację szkół parafialnych.
W
1918 r. kierownictwo szkoły w Sokolinie objął Leon Wójcicki (obecny patron szkoły od 1989r.) i pozostał na tym stanowisku do 1953 r.
Zajęcia szkolne odbywały się w niewielkim budynku stojącym obok kościoła (obecna organistówka). Budynek ten z biegiem czasu okazał się zbyt mały dla rosnącej liczby uczniów. Dlatego z inicjatywy Leona Wójcickiego powstał projekt budowy nowej szkoły. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w
1938r. Działania wojenne przerwały prace. Budowę wznowiono w 1945r.

1 marca 1940r. dokonano masowych zwolnień nauczycieli, zamknięto część szkół powszechnych. Wcześniej w grudniu 1939 r. skonfiskowano podręczniki do nauki historii, j. polskiego i geografii. Polecono zaś uczyć dzieci z czasopism „Ster” klasy V-VII i „Mały Ster” klasy I-IV.

W takiej sytuacji rozwijało się szkolnictwo tajne, organizowane na bazie powstałej w 1939r. Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. 

Podczas okupacji Leon Wójcicki był członkiem BCh, prowadził wykłady dla partyzantów i uczestniczył jako nauczyciel w tajnym nauczaniu.

W 1944 r. Leon Wójcicki został aresztowany przez gestapo, torturowany i więziony przez 12 dni. Podczas przesłuchań złamano mu żebra. Następnie został wykupiony przez mieszkańców Czarków i Sokoliny.
Po wojnie z biegiem czasu władze szkolne podniosły stopień organizacyjny szkoły. Wzrosła również liczba zatrudnionych nauczycieli ponieważ zarządzeniem Kuratorium Oświaty została ona pełną szkołą powszechną.
W
1952 r. oddano do użytku nowy budynek szkoły w Sokolinie, w którym dzieci (po różnych modyfikacjach) uczą się do dnia dzisiejszego.
W 1953 r. nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Leon Wójcicki mając 73 lata i 46 lat pracy pedagogicznej przeszedł na zasłużoną emeryturę, a funkcję po nim objął Kazimierz Abratowski.         
Następnie na krótki okres czasu stanowisko kierownika szkoły po Kazimierzu Abratowskim objęła jego żona.
W
1961r. posadę kierownika szkoły obejmuje Henryk Zając. Szkoła liczyła wówczas 420 uczniów w 14 oddziałach. W 1964 r. wybudowano boisko sportowe wraz z urządzeniami do różnych dyscyplin gier zespołowych. W konkursie pod hasłem "Boisko sportowe w każdej wsi" ogłoszonym przez redakcję "Gromady Rolnik Polski" i Radę Główną zrzeszenia LZS szkoła zdobyła I miejsce w kraju. Otrzymała dyplom i nagrody w postaci sprzętu sportowego.
W latach
1973-75 nastąpiła rozbudowa szkoły o 4 sale lekcyjne, a w latach 1976-1980 podjęto budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej z zapleczem i sanitariatami. Utwardzono również teren wokół szkoły.
W
1989 r. Szkoła Podstawowa w Sokolinie podczas uroczystej gali otrzymuje imię długoletniego kierownika i budowniczego szkoły Leona Wójcickiego.
W
1990r. po 40 latach pracy pedagogicznej na zasłużoną emeryturę odszedł Henryk Zając, a posadę dyrektora szkoły objął Jerzy Bomba.
W
1999 r. nastąpiła zmiana na stanowisku kierowniczym, funkcję tę powierzono Elżbiecie Bieleckiej.
Lata 2000-2009 przyniosły wiele zmian szkole. Zgodnie z reformą oświatową szkoła przekształciła się w 6-klasową. Szkoła otrzymała pracownię komputerową, dostęp do Internetu, Multimedialne Centrum Informacyjne w bibliotece szkolnej. Równocześnie w szkole powstało wiele kół zainteresowań przedmiotowych i artystycznych.
Odnowiono salę gimnastyczną, wymieniono częściowo okna, gruntownie zmodernizowano toalety szkolne.
Rok 2009 przyniósł kolejne zmiany dzięki projektom unijnym. Powstał punkt przedszkolny dla dzieci 3-5 lat . Nastąpiła wymiana całej stolarki okiennej, zmodernizowano kotłownię, zmieniono ogrodzenie oraz urządzono nowy plac zabaw dla dzieci.

27 listopada 2009r. odbyła się doniosła uroczystość 20-lecia nadania Szkole Podstawowej w Sokolinie imienia Leona Wójcickiego.  Z kolei 23 kwietnia 2010r. w szkole odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy i posadzenia Dębu Pamięci ku czci zamordowanych w Katyniu i Charkowie absolwentów naszej szkoły por. Stanisława Nocunia i kpt. Jana Salomona.

Kolejne lata to też wiele zmian. Urządzono wewnątrzszkolny plac zabaw. Gruntownie odnowiono korytarze szkolne. W roku 2014 wykonano termomodernizację budynku i nadano elewacji szkoły nowy wygląd. W ostatnim roku szkoła wzbogaciła się o nową pracownię komputerową w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – Szansa na lepszy start w przyszłość”.
 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Sokolinie
    Szkoła Podstawowa w Sokolinie, 28-506 Czarnocin
  • (41) 3513002

Galeria zdjęć