Charakterystyka Gminy Czarnocin

Krótka charakterystyka gminy:

Czarnocin to niewielka gmina wiejska. Rozciąga się na obszarze 70 km2 w południowej części województwa świętokrzyskiego.

Pierwsze osadnictwo na terenach dzisiejszej gm. Czarnocin datowane jest ok. 3700 lat p.n.e w młodszej epoce kamiennej neolicie, świadczą o tym liczne znaleziska narzędzi kamiennych. Do najważniejszych znalezisk i zabytków Czarnocina należą: - znaleziska kamienne w Michałowicach z neolitu tj: 3700 -1900 lat p.n.e. kurhany w Kolosach  i Opatkowiczkach z ok. 1300 lat p.n.e. - skarb brązowy z Sokoliny (800- 600 lat p.n.e.)

Mieszkańcy gminy utrzymują się głównie z rolnictwa.

Na terenie gminy znajdują się dwie szkoły podstawowe 6-cio klasowe: SP Sokolina i SP Czarnocin oraz gimnazjum   w Cieszkowach.