„Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach I-III w Gminie Czarnocin” Raporty

„Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkół podstawowych

w gminie Czarnocin”

realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX,

Działania 9.1  „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”,

Poddziałania 9.1.2  „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”

PODSUMOWANIE PROJEKTU

Zgodnie z założeniami uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice klas I – III, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić istotną barierę w dalszym rozwoju, uzdolnieni uczniowie i uczennice potrzebujący indywidualnego podejścia oraz uczniowie u których wystąpiła potrzeba  korygowania wad postawy. Udział uczestników w projekcie został potwierdzony przez rodzica lub opiekuna prawnego, poprzez podpisanie Deklaracji uczestnictwa w projekcie systemowym i Oświadczenia uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.

W roku szkolnym 2011/2012 oraz I semestrze roku 2012/2013 w 2 szkołach podstawowych w Gminie Czarnocin odbywały się zajęcia, których zadaniem było wsparcie uczniów w procesie nauczania i dostosowania do reformy programowej kształcenia ogólnego.

Dzieci objęte projektem bardzo chętnie brały udział w dodatkowych zajęciach. Uczniowie i uczennice klas I-III wykonywały ćwiczenia, doskonaliły technikę czytania, pisania, liczenia, zgłębiały wiadomości matematyczne i przyrodnicze, a także uczestniczyli w zajęciach korekcyjnych. Do nauki często wykorzystywane były formy zabawowe, które aktywizowały do pracy i dążyły do ukończenia ćwiczenia. Uczniowie i uczennice samodzielnie lub z pomocą nauczyciela rozwiązywali proste zadania i sprawnie analizowali ich treść.

W Szkole Podstawowej w Sokolininie odbywały się następujące zajęcia:

Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu

W zajęciach uczestniczyło 13 uczniów  (4 dziewczynki, 9 chłopców – 2 grupy).

Zrealizowano łącznie 140 godzin zajęć.

Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych

W zajęciach uczestniczyło 12 uczniów (6 dziewczynek, 6 chłopców- 2 grupy). Zrealizowano łącznie 140 godzin zajęć.

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej

W zajęciach uczestniczyło 20  uczniów ( 11 dziewczynek 9 chłopców- 2 grupy). Zrealizowano łącznie 140 godzin zajęć.

Zajęcia rozwijające ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych

W zajęciach uczestniczyło 13 dzieci (6 dziewczynek i 7 chłopców- 2 grupy). Zrealizowano łącznie 140 godzin zajęć.

Łącznie w okresie IX.2011r.-I.2013r. zrealizowano 560 godziny, (w tym 480  zajęć   finansowanych z projektu 160 godzin  realizowanych zgodnie z art.42 Kn) W zajęciach wzięło udział 41 dzieci w tym 19 dziewczynek i 22 chłopców.

Obserwacja uczniów i uczennic podczas zajęć pozwoliła zauważyć wyraźne efekty. Uczniowie uczęszczający na zajęcia znacznie lepiej zaczęli radzić sobie w przyswajaniu wiedzy. Z kolei uczniowie szczególnie uzdolnieni uczestnicząc na zajęciach wynieśli z nich rozszerzone wiadomości matematyczno-przyrodnicze, które znacznie wzbogaciły ich wiedzę.

Podczas realizacji zajęć w ramach projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów  klas I-III szkół podstawowych w gminie Czarnocin” wykorzystywane były pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjniły naukę i pozwoliły na innowacyjne prowadzenie zajęć przez nauczycieli.

Współpraca z rodzicami była efektywna i systematyczna. Rodzice  dzieci uczestniczących w zajęciach byli na bieżąco informowani o postępach uczniów. Nastąpił znaczny wzrost świadomości rodziców, co do roli i znaczenia zindywidualizowanej pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Realizacja projektu „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III szkół podstawowych w gminie Czarnocin ” została zakończona oraz przyniosła spodziewane efekty.