Dnia 14 lutego 2017 roku uczniowie naszej szkoły w odpowiedzi na akcję „Światełko dla żołnierzy Armii Krajowej” zapalili znicze na grobach partyzantów spoczywających na cmentarzu parafialnym w Sokolinie. Ponadto zgromadzili się przed tablicami (na placu kościelnym i szkolnym) upamiętniającymi poległych żołnierzy zamordowanych w Katyniu i poległych partyzantów, gdzie odbyły się krótkie apele.
Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Tego dnia ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę" . Jest to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Tak właśnie było w naszej szkole. Od samego rana wszystkim mocniej biły serca, gdyż z niecierpliwością czekali na walentynkową pocztę, a przyznać trzeba, że zapełniono liścikami niemałą skrzynkę.
DRODZY UCZNIOWIE!!!
Życzmy Wam bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Dbajcie przy tym o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących.
Życzymy Wszystkim radosnych i przede wszystkim bezpiecznych ferii zimowych!
Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają okazji, aby się zabawić. Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa choinkowa, która odbyła się w naszej szkole 28 stycznia 2017 roku i miała postać balu przebierańców. Pomysły na karnawałowe przebranie były przeróżne i co najważniejsze żaden kostium nie powtórzył się. Przebierańcy mogli zaprezentować się na karnawałowym pokazie mody, za co zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.
Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją naszej szkoły, bo jest obchodzona rokrocznie od kilkunastu lat.
W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 26 stycznia 2017 r. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny, a w nim przedstawienie jasełkowe oraz pokaz tańców. Warto zaznaczyć, że każdy uczeń wziął czynny udział w występach.
Po odśpiewaniu finałowej piosenki dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości…
Jedna z sentencji głosi: „Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.
To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha,
a w serca złamane i smutne,
cicha wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu już wieków, pod dachem tkliwej kolędy,
Bóg się rodzi w człowieku.
Radosnych i pogodnych, pełnych ciepła i miłości Świat Bożego Narodzenia życzy: Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne i Samorząd Uczniowski.
W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną społeczność naszej szkoły spotkała się na sali gimnastycznej, by uczcić pamiątkę Bożego Narodzenia wspólnym śpiewem kolęd. Po koncercie pięknych kolęd uczniowie otrzymali bożonarodzeniowe prezenty. Następnie odbyły się w salach lekcyjnych klasowe wigilie z wychowawcami. Roziskrzona choinka, niepowtarzalny, świąteczny wystrój klas, łamanie się opłatkiem, spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw, wspólne kolędowanie wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.
21 grudnia na terenie naszej placówki i remizy OSP, która znajduje się w sąsiedztwie, miało miejsce dużej rangi wydarzenie gminne – poświęcenie i przekazanie nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolinie. Salę gimnastyczną w naszej szkole wypełnili druhowie w galowych strojach, poczty sztandarowe jednostek z terenu gminy Czarnocin, a także przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz zaproszeni goście i mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez proboszcza parafii w Sokolinie. Następnie Wójt Gminy - Pani Maria Kasperek powitała wszystkich przybyłych na uroczystość. Kolejnym punktem było zabranie głosu przez zaproszonych gości, którzy wraz z gratulacjami dla jednostki docenili starania władzy samorządowej, Rady Gminy i Wójta, w realizację tego projektu. Ponieważ uroczystość zbiegła się z okresem przedświątecznym, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali „Strażackie Jasełka”. Miłą niespodzianka dla wszystkich uczniów okazały się świąteczne prezenty ze słodyczami.
Uroczystość zakończyła się wspólną wigilią i kolędowaniem.
W oddziale przedszkolnym zorganizowane były warsztaty plastyczne dla rodziców, w czasie, których powstały świąteczne ozdoby – gwiazdki. Zorganizowanie takich zajęć pozwoliło rodzicom poznać nową technikę plastyczną, jak również odkryć skrywane talenty. Wspólna praca z rodzicami dała dzieciom wiele radości, a wychowawca poszerzył warsztat pracy o nowe doświadczenie.
Wizyta Świętego Mikołaja to dla wszystkich ogromne przeżycie i radość; zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Zgodnie z tradycją do naszej szkoły 6 grudnia zawitał Święty. Został przywitany przez każdą klasę piosenką, a nawet tańcem. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na prezenty. Przy rozdawaniu nikt nie został pominięty, Święty pamiętał o wszystkich. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Po uśmiechniętych buziach można było się domyślać, że Mikołaj trafił z podarunkami.
W dniu 24 listopada 2016r., jak tradycja szkolna każe, naszą szkołę odwiedziły wróżki. Przybyły z różnych stron Polski, świata, a niektóre nawet spoza naszej planety. Grzecznie się przedstawiły i zareklamowały swoje wróżby. Uczniowie naszej szkoły zgromadzeni na sali gimnastycznej z ochotą przystąpili do sprawdzania swojej przyszłości u wróżek. Następnie przyszedł czas na tańce i wspólne zabawy. Jednakże trzeba przyznać, że to właśnie wróżby tego dnia cieszyły się największym powodzeniem wśród dzieci. Jeszcze przed andrzejkami szkolnymi w niektórych klasach przeprowadzone zostały wróżby w bardziej kameralnym gronie, które również przyniosły wiele emocji.
Idzie sobie przedszkolaczek, śpiewa, tańczy oraz skacze. Dziś też powód ma do śmiania, bo to dzień jest pasowania!
W dniu dzisiejszym trzydziestoosobowa grupa dzieci została pasowana na przedszkolaków w obecności swoich rodziców, grona pedagogicznego oraz starszych kolegów ze szkoły. Najpierw dzieci z obu grup przedszkolnych ; młodszej "Jagódek" i starszej "Słoneczek" zaprezentowały na scenie swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Następnie musiały "zdać" mały egzamin. Pomimo tego, iż dla wielu dzieci był to pierwszy występ przed tak liczną publicznością przedszkolaki spisały się na piątkę i udowodniły, że zasługują na miano stuprocentowego przedszkolaka! Złożyły więc uroczyste przyrzeczenie i pani dyrektor Elżbieta Bielecka każde dziecko pasowała ogromnym lizakiem na przedszkolaka. Wiele radości sprawiło dzieciom sprawdzenie umiejętności tanecznych rodziców poprzez wspólne odtańczenie "Ram zam zam" i "Chocolade" oraz jakże zasłużone upominki; dyplomy i paczki ze słodkościami.
„Ołówki? Przygotowane!
Kredki? Zastrugane!
Głowki? Wypoczęte!
Buzie? Uśmiechnięte!” – tak zapewniali uczniowie klasy I wszystkich obecnych podczas uroczystości ślubowania, która odbyła się 23 listopada 2016 r. Co roku uroczystość ta budzi wiele emocji wśród dzieci, nauczycieli, rodziców i jest poprzedzona dłuższymi przygotowaniami. Tegoroczną uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Bielecka, która przybliżyła dzieciom istotę tego wyjątkowego ceremoniału. Następnie Pierwszoklasiści zaprezentowali w programie artystycznym swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Pomocą posłużyli szóstoklasiści doskonale wcielając się w role krasnali. Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowania na ucznia. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania dokonała Dyrektor Szkoły. W ten sposób Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów.
Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Czarnocin – Pani Maria Kasperek i Przewodniczący Rady Gminy – Pan Kazimierz Warszawa oraz Rodzice Pierwszoklasistów.
Wszyscy zaproszeni goście przybyli z prezentami dla dzieci. Dzieci otrzymały słodycze, dyplomy, plakietki i odblaski. Od najstarszych koleżanek i kolegów otrzymały tablice, aby ćwiczyć piękne pismo oraz kostki i kolorowanki. W sali na uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Akcja zbiórki plastikowych nakrętek nabrała w naszej szkole tempa, gdyż postanowiliśmy pomóc w zdobywaniu środków na leczenie małego Stasia ze Staszowa. Do chwili obecnej systematycznie zbieraliśmy nakrętki z przeznaczeniem na leczenie Karola z Buska – Zdroju.
Wszystkim serdecznie dziękujmy za włączenie się do akcji, ogromne zaangażowanie i wspieranie tej pięknej inicjatywy.
Przypominamy, że akcja trwa nadal!
„Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy.”
11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Biel to niepokalanie i uczciwość. Czerwień – odwaga i waleczność.
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze z polskich świąt państwowych. 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną niepodległość po 123 latach niewoli. W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w pięknej lekcji historii, ponieważ klasy starsze zaprezentowały obrazowe przedstawienie. Przypomniano w nim długą drogę Polaków do niepodległości, która pochłonęła wiele ofiar. Poprzez obchody Narodowego Święta Niepodległości oddajemy szacunek wszystkim Polakom, którzy odeszli broniąc niepodległości.
Dziś uczniowie klas 0-III przygotowali dla siebie zdrowe śniadanie. Z warzyw, serów, wędlin i pieczywa powstawały pyszne kanapki, a z jabłek i marchewek - soki. Odbyło się to w ramach akcji „Śniadanie daje moc”, która ma za zadanie nauczyć najmłodszych zasad zdrowego żywienia. Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadań w diecie ucznia, ale również dużo wrażeń i pozytywnych emocji. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Była to także okazja do integracji klasy jako zespołu oraz lekcja kulturalnego i higienicznego spożywania posiłków. Śniadanie bardzo smakowało, a zapachy niecodziennych posiłków rozchodziły się po całej szkole.
W czwartek, 3 listopada uczniowie klas I-VI wybrali się na lekcje historii w Zamku Królewskim, na Wawelu. Podzieleni na cztery grupy uczestniczyli w lekcjach muzealnych o różnorodnej tematyce. Poznawali życie dworu królewskiego w średniowieczu i obyczaje rycerskie. Prowadzący opowiadał o codziennym życiu mieszkańców zamku renesansowego: królów, ich najbliższej rodziny, najważniejszych urzędników oraz dostojników dworskich. Omawiany był apartament mieszkalny, funkcje poszczególnych pomieszczeń a także ich wyposażenie. Dzieci poznały organizację najważniejszych uroczystości królewskich: koronacji, zaślubin, chrzcin, pogrzebów. Tematem zajęć była również historia, rola i znaczenie dworu królewskiego dla miasta i państwa. Czasy najdawniejsze uczniowie poznali poprzez legendy związane ze wzgórzem wawelskim, czasy nowożytne zaś przez określenie zadań pełnionych przez służbę dworską, przybliżenie postaci królów, omówienie wyposażenia oraz funkcji komnat i sal zamkowych.
Ciekawym dla uczniów punktem programu wycieczki okazało się zwiedzania Skarbca Koronnego i Zbrojowni Wawelskiej. Natomiast dużo radości dała najmłodszym dzieciom zabawa w „Śpiocha” w królewskiej komnacie.
1 i 2 listopada - Wszystkich Świętych i Zaduszki - to dni, kiedy przychodzimy na cmentarze, by pochylić się nad grobami naszych bliskich, pomodlić się za ich dusze, wspomnieć. Przystrajamy groby kwiatami, zapalamy znicze, często nie zauważając, że tuż obok znajduje się mogiła, o którą nikt nie zadbał - bo nie mógł, zapomniał, nie miał kto…
Chociaż dopiero za tydzień będziemy obchodzić Wszystkich Świętych, to jednak czas przygotowań, porządków i spacerów na cmentarze już dawno rozpoczął się. To święto, to okazja do odwiedzenia grobów najbliższych, ale również grobów zapomnianych, grobów partyzantów i mogił żołnierskich, o czym doskonale pamiętają nasi uczniowie.
Najstarsze klasy pod opieką wychowawców udały się na miejscowy cmentarz. Uczniowie sprzątali, palili znicze i złożyli kwiaty na grobie Leona Wójcickiego – patrona naszej szkoły, grobie nieznanego żołnierza i grobach partyzantów. W ten sposób mogli oddać hołd zasłużonym dla naszej Ojczyzny.