W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnocinie z uczniami klas IV-VII. Celem spotkania było przybliżenie uczniom tematyki dbania o zdrowie i prawidłowy rozwój (racjonalne odżywianie się, piramida zdrowia, profilaktyka uzależnień, szkodliwość tzw. dopalaczy). Uczniowie z zaintersowaniem oglądnęli prezentację multimedialną oraz aktywnie uczestniczyli w pogadance.
W niedzielę 27 maja, odbyła się jubileuszowa uroczystość Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolosach. Z tej okazji nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczny. W programie znalazły się piosenki, tańce i skecze.
24 maja w trakcie Niepodległościowego Spotkania Czwartkowego został rozstrzygnięty konkurs ogłoszony przez Wójta Gminy Czarnocin na wykonanie projektu pn. „Ulotka dla pamięci”, która miała upamiętniać rozbrojenie Posterunku Żandarmerii Niemieckiej w Czarnocinie 22.07.1944r. W konkursie wzięło udział 8 uczennic ze szkól podstawowych. Komisja wyłoniła zwycięzcę konkursu, uczennicę kl. VII naszej szkoły – Gabrielę Biesaga. Wielkie brawa dla Gabrysi!!!
W ramach projektu „Pracownia Edukacji Ekologiczno –Przyrodniczej w Szkole Podstawowej” realizowanego w naszej szkole uczniowie wykonują różne ciekawe doświadczenia.
Wykorzystując model do skupiania energii słonecznej uczniowie uświadomili sobie, jak wielkim źródłem energii jest Słońce. Pióro, kartka papieru, suche liście umieszczone w ognisku zwierciadła zapaliły się, co świadczyło o tym, że skupiona została bardzo duża energia. Kilka kropel wody nalanej do zbiorniczka zagotowało się i wyparowało.
Energię słoneczną skupiono również za pomocą lupy ,czyli soczewki skupiającej. Tu efekt był podobny, jak w przypadku zwierciadła wklęsłego. Rożne materiały zapaliły się, gdy umieszczono je w ognisku soczewki.
Uczniowie dowiedzieli się, że zwierciadło kuliste wklęsłe i soczewka skupiają promienie świetlne. Nauczyli się znajdować ognisko zwierciadła i soczewki. Uświadomili sobie jak niebezpieczne jest pozostawianie w otoczeniu szklanych przedmiotów, które przy odpowiednim ułożeniu i odpowiednim oświetleniu przez Słonce mogą działać, jak soczewka skupiająca i spowodować pożar lasu, czy łąki.
W maju b.r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ortograficznym, który odbył się w SP w Krzczonowie. Uczniowie szkół podstawowych w Krzczonowie, Opatowcu i Sokolinie walczyli o zaszczytne I miejsce. Naszą szkołę reprezentował Mateusz Przebieracz, uczeń klasy VI i Gabriela Biesaga, uczennica klasy VII. Uczniowie ci spisali się wspaniale zajmując: I miejsce (Mateusz Przebieracz) i II miejsce (Gabriela Biesaga). Wielkie brawa!!!
Dnia 18 maja 2018 roku uczniowie klas IV-VII naszej szkoły odbyli wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Sandomierza zorganizowaną przez Uczniowski Klub Sportowy w Cieszkowach. Odbyła się ona w ramach grantowego projektu, którego inicjatorem była Lokalna Grupa Działania „Perły Ponidzia” z siedzibą w Skalbmierzu. Przedsięwzięcie wpisane było w ramy poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.
Wycieczka była darmowa, uczniowie nie ponosili żadnych opłat.
W wycieczce udział wzięło 45 uczniów oraz 4 opiekunów.
Celem wycieczki było pokazanie Sandomierza jako miasta kupieckiego, którego powstanie jest związane z pozytywną rolą Wisły, jako wodnego szlaku transportowego oraz zagrożeń wynikających z faktu położenia miasta nad dużą rzeką.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Starego Miasta, gdzie można było podziwiać piękne sandomierskie kamienice i poznać ich historię, którą w malowniczy sposób przekazywał Pan Przewodnik.
Następnie uczestnicy wycieczki odbyli spotkanie w zbrojowni rycerskiej z sandomierskim rycerzem, który opowiadał o zwyczajach i obyczajach rycerskich oraz o historii sandomierskich chorągwi. Uczniowie mieli wielką frajdę, gdyż oprócz wysłuchania ciekawych opowieści, mogli zobaczyć dawną broń oraz założyć na siebie rycerskie zbroje, ubiory z dawnych epok i królewskie korony.
Następnym punktem wycieczki był wyjazd w Góry Pieprzowe – najstarsze góry w Polsce oddalone od Sandomierza o ok. 4 km, gdzie można było podziwiać wspaniałe widoki, zobaczyć lupki kambryjskie, z których zbudowane są góry oraz poznać walory przyrodnicze znajdującego się tam rezerwatu.
Po powrocie do Sandomierza uczestnicy wycieczki odbyli spacer wąwozem Królowej Jadwigi, w trakcie którego poznali legendy z nim związane oraz zaobserwowali formy erozyjne wyżłobione przez wodę w lessie.
Następnie miał miejsce rejs statkiem po Wiśle, w trakcie którego uczestnicy poznali pozytywną rolę i znaczenie Wisły dla Sandomierza, ale również zagrożenia, jakie niesie ta rzeka dla miasta.
Po zakończeniu rejsu zostały pobrane próbki wody z Wisły w celu dokonania jej analizy w pracowni przyrodniczo-ekologicznej istniejącej w naszej szkole. Do pobrania wody został użyty profesjonalny czerpak, który jest na wyposażeniu pracowni.
Po południu w dalszym ciągu zwiedzano Sandomierz. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Katedrę, Kościół Św. Jakuba – jeden z najstarszych murowanych kościołów w Polsce, dziedziniec Zamku Sandomierskiego, przeszli przez Ucho Igielne, wspięli się na Bramę Opatowską, skąd podziwiali piękną panoramę miasta i okolic.
Następnym punktem wycieczki było przejście Podziemną Trasą Turystyczną, w czasie którego poznano historię sandomierskich podziemi i legendy z nimi związane.
Po zakończeniu zwiedzania sandomierskich podziemi uczestnicy wycieczki udali się na obiad.
Po obiedzie na sandomierskim rynku uczniowie zakupili pamiątki. Na tym wycieczkę zakończono.
W szkole odbyła się prelekcja o tematyce ekologicznej autorstwa Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie. W programie spotkania znalazł się pokaz prezentacji na temat ochrony środowiska i segregacji śmieci oraz pogadanka z uczniami klas młodszych i przedszkola. Na koniec spotkania ogłoszony został konkurs plastyczny na „EKOPLAKAT – KUPUJ Z GŁOWĄ”.
Uczniowie klasy III pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Jest to coroczna akcja mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dostarcza ona szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych.
14 maja 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej i Piosenki o Polsce. Odbył się on w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0 – III oraz klasy IV – VII. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas młodszych i 7 uczniów z klas starszych. Każdy uczestnik zaprezentował jeden utwór o treści patriotycznej. Utwory były różnorodne i wykonane na wysokim poziomie. Poza konkursem wystąpili również laureaci gminnych konkursów, które odbyły się w poprzednich latach.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie artystycznej.
Uczniowie klasy IV pod okiem wychowawcy przygotowali uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
227 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie klasy IV przybliżyli znaczenie tego wydarzenia dla historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski.
Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
Konstytucja 3-ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ( po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadniczą.
Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – Święta Narodowego.
Uczniowie klas III-VII mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii, która odbyła się podczas wycieczki do Kielc.
Uczniowie klas V-VII obejrzeli w Kazimierskim Ośrodku Kultury spektakl pt. „Mały Książę”.
Było to interesujące przedstawienie skłaniające do refleksji na temat najważniejszych w życiu człowieka wartości.
„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” C.K. Norwid
3 Maja, w kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym w Sokolinie.
Po Mszy Świętej przy tablicach pamięci zostały zapalone znicze. Modlono się w intencji pomordowanych w obozach zagłady, poległych żołnierzy i partyzantów oraz wszystkich zmarłych.
23 kwietnia 2018r. uczniowie wszystkich klas udali się na wycieczkę do Krakowa, by obejrzeć Moskiewską Rewię na Lodzie pt. „Królowa Śniegu”.
Baśń oparta była na motywach znanego utworu J. Ch. Andersena. Ogromne wrażenie wywarły na dzieciach piękne kostiumy, kolorowe światła, efekty pirotechniczne oraz jazda figurowa na lodzie.
Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie po raz kolejny sięgnęli po laury w konkursie na szczeblu powiatowym pod hasłem „ Młodzież zapobiega pożarom”. Mateusz Przebieracz – uczeń klasy VI wywalczył II miejsce, Gabriela Biesaga – uczennica VII klasy zajęła IV miejsce. Gratulujemy sukcesów!
W ubiegłym tygodniu, w naszej szkole ruszyła kolejna edycja programu „Umiem pływać”. Program powszechnej nauki pływania jest adresowany do uczniów klas I-III, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Zajęcia sportowe realizowane w ramach powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenie sprawności fizycznej. Uczestnictwo w programie wpływa na zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Należy podkreślić, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie. Realizacja programy odbywa się w ciągu dwudziestu 45 – minutowych zajęć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Co istotne, od dawna pływanie postrzegane jest jako sport, doskonale wpływający na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka, przyczyniając się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. Mali pływacy mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej sprawni, wykazują większą odwagą od niepływających rówieśników. Ćwiczenia w wodzie i pływanie to również jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.
Kolejne warsztaty świąteczne już za nami. Tym razem tematem przewodnim były kurczaczki i pisanki. Dzięki twórczym pomysłom Rodziców i Dzieci każda wielkanocna ozdoba była inna i wyjątkowa. W powietrzu czuć było już zbliżające się święta, a wszystkim towarzyszył wiosenny nastrój. Dziękujemy Rodzicom za przybycie i wielkie zaangażowanie w wykonywanie prac plastycznych oraz życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
Pięknie jest wiosną na całym świecie.
Wiosna pozdrawia nas barwnym kwieciem…
Takimi słowami chciałoby się powitać pierwszy dzień wiosny. Niestety tegoroczny miał jeszcze wiele akcentów zimowych. Chociaż warunki pogodowe nie pozwoliły na imprezę w plenerze, to uczniowie zadbali, aby wnętrze szkoły zdominowały w tym dniu wiosenne barwy. Wszyscy postarali się o żółto – zielone ubrania, które wzbogacili przeróżnymi dodatkami wykonanymi według własnych pomysłów. Uroczyście pożegnali odchodzącą zimę, którą symbolizowała słomiana kukła – marzanna, a do klas powrócili z zielonym gaikiem. Ponadto w tym dniu odbył się wiosenny turniej sportowy i zajęcia plastyczne, podczas których wykonane zostały portrety Pani Wiosny.
19 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 41 konkursie strażackim pod hasłem: „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Grupę starszą reprezentowała Gabriela Biesaga – uczennica klasy VII, a grupę młodszą Michał Kabat – uczeń klasy V i Mateusz Przebieracz – uczeń klasy VI. Po zakończeniu konkursu składającego się z części pisemnej i ustnej uczniowie uplasowali się na następujących miejscach: Gabrysia zajęła I miejsce w starszej grupie wiekowej; Mateusz I miejsce, a Michał III miejsce w młodszej grupie wiekowej. WIELKIE BRAWA!!!