Nawigacja

Wyniki szkoły w skali staninowej w latach 2003- 2015 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2005/2006 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2006/2007 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2007/2008 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2008/2009 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2009/2010 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2010/2011 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2011/2012 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2012/2013 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2013/2014 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2014/2015 Wnioski z ewaluacji wewnętrznej Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2015/2016 Doradztwo zawodowe

Nauczanie

Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2015/2016

 

Analiza sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty - 2016 rok

 

 

 

 

 

   5 kwietnia 2016 roku 9 szóstoklasistów przystąpiło do sprawdzianu kompetencji.

  Sprawdzian miał formę pisemną. Składał się z dwóch części. Część pierwsza obejmowała treści z języka polskiego i matematyki. Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 80 minut. W niektórych zadaniach szóstoklasiści wybierali jedną poprawną odpowiedź, w innych – samodzielnie ją formułowali. W części tej były 22 zadania zamknięte, w tym 11 zadań z języka polskiego i 11 zadań z matematyki, oraz 5 zadań otwartych, w tym 2 zadania z języka polskiego i 3 zadania z matematyki. Wśród zadań zamkniętych dominowały zadania wyboru wielokrotnego, w których uczeń wybierał jedną z podanych odpowiedzi. Były także zadania, które miały inną formę, np. typu prawda-fałsz, na dobieranie oraz zadania, w których uczeń musiał uzasadnić wybraną odpowiedź. Zadania otwarte z języka polskiego wymagały od ucznia zredagowania ogłoszenia o spotkaniu ze słynnym podróżnikiem – znawcą kuchni świata oraz napisania wypowiedzi w formie kartki z pamiętnika. Zadania otwarte z matematyki wymagały od ucznia samodzielnego sformułowania rozwiązania

 

 

Arkusz standardowy z języka angielskiego zawierał 40 zadań zamkniętych różnego typu: wielokrotnego wyboru, prawda-fałsz oraz zadań na dobieranie, ujętych w jedenaście wiązek. Zadania sprawdzały opanowanie umiejętności w zakresie następujących wymagań ogólnych: rozumienie wypowiedzi ustnych oraz pisemnych, umiejętność reagowania na wypowiedzi oraz znajomość środków językowych. Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 45 minut.

 

 

 

 Według opinii CKE wyniki tegorocznego sprawdzianu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego wymagającymi wyszukania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio (ukrytych) oraz identyfikowania wypowiedzi jako tekstu informacyjnego. Z matematyki wykazali się umiejętnością wykonywania obliczeń praktycznych, a w szczególności obliczeń zegarowych. Uczniowie przystępujący do sprawdzianu z języka angielskiego najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań sprawdzających znajomość środków językowych.

Sprawdzian wskazał również umiejętności, które uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej opanowali słabiej. Umiarkowaną trudność sprawiło uczniom zadanie wymagające analizy i interpretacji utworu poetyckiego. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie z geometrii przestrzennej. W celu obliczenia objętości bryły zbudowanej z dwóch jednakowych prostopadłościanów zdający musieli wykazać się umiejętnością przeprowadzania prostego rozumowania matematycznego i użycia właściwej strategii. We języku obcym najtrudniejszymi dla szóstoklasistów okazały się zadania sprawdzające umiejętność rozumienia tekstów pisanych.

  

 

CZĘŚĆ PIERWSZA SPRAWDZIANU

(j. polski, matematyka)

 

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 71% (CKE) i 70 % (OKE) maksymalnej liczby punktów. Uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność wyszukiwania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio. Bez problemu identyfikowali wypowiedź jako tekst informacyjny. Natomiast gorzej zdający poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętności z zakresu analizy i interpretacji tekstu kultury (wiersza).

Za rozwiązanie zadań z zakresu matematyki uczniowie uzyskali średnio 54% (CKE) i 53 % (OKE) maksymalnej liczby punktów. Lepiej radzili sobie z zadaniami zamkniętymi, również osadzonymi w kontekście praktycznym, które wymagały umiejętności wykonywania działań na liczbach wymiernych. Zadania te sprawdzały umiejętności stosowania obliczeń zegarowych, wyznaczania temperatury, opisywania rzeczywistych sytuacji za pomocą wyrażeń algebraicznych. Gorzej uczniowie poradzili sobie z odczytywaniem informacji z diagramu oraz ich interpretowaniem. Trudności sprawiały również zadania z geometrii, zwłaszcza przestrzennej.

Średni wynik sprawdzianu, jaki osiągnęli nasi uczniowie w części pierwszej to 28,78 punktu na 40 możliwych, co daje 71,9 %. Dało to naszej szkole najwyższy wynik w powiecie kazimierskim.

Z języka polskiego średnio wykonali poprawnie zadania w 76,7 %, a z matematyki w 67,2 %.

 

CZĘŚĆ DRUGA SPRAWDZIANU (język angielski)

 

W języku angielskim szóstoklasiści uzyskali najwyższy średni wynik w zadaniach sprawdzających znajomość środków językowych 78 % (CKE) i 76 % (OKE). Analiza wyników zadań z części sprawdzającej znajomość środków językowych pokazuje, że szóstoklasiści bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem opartym na materiale ikonograficznym, sprawdzającym głównie znajomość leksyki 86 % (CKE) i 84 % (OKE).

Wszyscy szóstoklasiści poradzili sobie dobrze lub bardzo dobrze z zadaniami sprawdzającymi umiejętność reagowania na wypowiedzi.

Największym wyzwaniem dla szóstoklasistów na tegorocznym sprawdzianie okazały się zadania sprawdzające umiejętność rozumienia tekstów pisanych. Zadania te były dla uczniów najtrudniejsze w całym arkuszu. Średni wynik za tego typu zadania języku angielskim wyniósł 59% (CKE) i 56 % (OKE)

 

Średni wynik sprawdzianu, jaki osiągnęli nasi uczniowie w części drugiej to 29,67 punktu na 40 możliwych do uzyskania, co daje 74,2%.

 

 

WNIOSKI

 

Ogólny wynik I części sprawdzianu mieści się w skali staninowej na poziomie wysokim. Podobnie wynik cząstkowy z języka polskiego jest na poziomie wysokim. Wynik z matematyki mieści się w skali staninowej na poziomie bardzo wysokim.  Natomiast wynik z języka angielskiego osiągnął wynik wyżej średni. Wyniki szkolne przewyższają wyniki CKE, OKE, powiatu i gminy. 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Sokolinie
    Szkoła Podstawowa w Sokolinie, 28-506 Czarnocin
  • (41) 3513002

Galeria zdjęć