Nauczanie

Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2014/2015

Pierwszego kwietnia 2015 roku szóstoklasiści przystąpili do sprawdzianu opracowanego według nowej formuły. Sprawdzian miał formę pisemną. Składał się z dwóch części. Część pierwsza obejmowała zadania z języka polskiego i matematyki. Na ich rozwiązania przeznaczone było 80 minut ( w przypadku uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych czas wydłużono do 120 minut). Część druga dotyczyła języka obcego i trwała 45 minut (mogła być maksymalnie wydłużona do 70 minut).

Zadania zamieszczone w arkuszach sprawdzały opanowanie wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Arkusz egzaminacyjny w części pierwszej sprawdzianu zawierał 27 zadań, w tym 13 z języka polskiego (11 zamkniętych i 2 otwarte) i 14 z matematyki (11 zamkniętych i 3 otwarte). Były to w większości zadania sprawdzające umiejętności złożone, a w tym analizowanie i interpretowanie informacji, planowanie i realizowanie rozwiązania. Wśród zadań zamkniętych występowały: zadania wielokrotnego wyboru, w których uczeń wybierał jedną z podanych odpowiedzi, zadania typu prawda – fałsz oraz zadania na dobieranie. Podstawę zadań zamkniętych i zadania otwartego krótkiej odpowiedzi z języka polskiego stanowił tekst publicystyczny z kontekstem przyrodniczym oraz fragment komiksu. Z zakresu matematyki dominowały zadania osadzone w kontekście praktycznym. Uzupełniono je rysunkami, tabelami i wykresem. Zadania otwarte wymagały od ucznia samodzielnego sformułowania rozwiązania.

Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń mógł otrzymać 41 punktów, w tym 21 z języka polskiego i 20 z matematyki. Test z języka angielskiego składał się z 40 zadań zamkniętych różnego typu (wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz oraz zadań na dobieranie). Zadania sprawdzały wiadomości oraz umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla II etapu edukacyjnego w czterech obszarach: rozumienie ze słuchu (15 zadań), rozumienie tekstów pisanych (11 zadań), znajomość funkcji językowych (8 zadań)oraz znajomość środków językowych (6 zadań).

W sprawdzianie wzięło udział 14 uczniów klasy szóstej naszej szkoły.

CZĘŚĆ PIERWSZA SPRAWDZIANU

(j. polski, matematyka)

Średni wynik sprawdzianu, jaki osiągnęli nasi uczniowie w części pierwszej to 25,93 punktu na 41 punktów możliwych do zdobycia, co stanowi 63,2%. Dało to naszej szkole miejsce w 5 staninie skali staninowej sprawdzianu, co jest wynikiem na poziomie średnim.

Z języka polskiego średnio wykonali poprawnie zadania w 65,3%, a z matematyki w 61,1%.

CZĘŚĆ DRUGA SPRAWDZIANU

(język angielski)

Średni wynik sprawdzianu, jaki osiągnęli nasi uczniowie w części pierwszej to 29,43 punktu na 40 punktów możliwych do zdobycia, co stanowi 73,6%.