Instrukcja elektronicznego wysyłania dokumentów składanych do szkoły ponadpodstawowej w systemie Nabór
KL._8_instrukcja_elektronocznego_wysylania_dokumentow_skladanych_do_szkol_ponadpodstawowych.pdf
EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA
28 maja
Temat : Zdrowie jako wartość. Zasady zdrowego stylu życia.
Witam serdecznie Klasę 8. Na początku dziękuję za pracę dziewczętom J. Chłopców proszę o wyniki testuL.https://www.youtube.com/watch?v=cIjWLYh8RdA
Dzisiejsza lekcja będzie miała wpływ na całe Wasze życie, pod warunkiem, że weżmiecie sobie ją do serducha. Mowa o zdrowiu, o czym raczej w Waszym wieku się nie rozmawia.
1. Zdrowie to pewien dobrostan, stan w którym człowiek wolny jest od chorób. Wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne organizmu mają prawidłowy przebieg.
2.O pełnym zdrowiu możemy mówić, kiedy zdrowi jesteśmy -fizycznie, psychicznie, duchowo i społecznie. Innymi słowy kiedy nasz organizm dobrze funkcjonuje, kiedy logicznie myślimy i radzimy sobie z przeciwnościami losu, kiedy mamy wewnętrzny spokój ( wiara, filozofia, etyka )oraz kiedy mamy dobre relacje z ludżmi.
3.Co wpływa na zdrowie człowieka? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest na diagramie kołowym w podręczniku str 121. A więc przede wszystkim styl życia, nasze zachowania zdrowotne i ryzykowne(praca, sen, odpoczynek, aktywność, stres, odżywianie, używki), środowisko życia, uwarunkowania genetyczne i biologiczne oraz opieka zdrowotna.
4.Co możemy zrobić sami, aby być zdrowym? Jest pewna recepta na zdrowie. Naszemu zdrowiu służą zachowania prozdrowotne. To aktywność fizyczna, sport, dostateczna długość snu, odpowiednie żywienie bogate w owoce i warzywa, bezpieczne zachowanie w życiu codziennym, radzenie sobie ze stresem, kontrola i słuchanie własnego ciała, dbałość o ciało i najbliższe otoczenie i spokój wewnętrzny związany z religią. Do zachowań ryzykownych, których trzeba w życiu unikać należy spożywanie alkoholu, używanie dopalaczy, narkotyków, leków, palenie tytoniu i e-papierosów, ryzykowne zachowania seksualne i nieodpowiedzialne zachowania w życiu.
5.Analizując treść tematu w podręczniku na str 124-125 do zeszytu odpowiedz na pytania:
- Co oznacza aktywność fizyczna 3x30x130.
-Jakie są podstawy racjonalnego żywienia.
-Ile godzin snu jest Wam potrzebne.
-Ile oddechów na minutę wykonuje zdrowy człowiek w spoczynku.
-Jakie jest prawidłowe tętno spoczynkowe.
-Jakie jest ciśnienie tętnicze zdrowego człowieka.
6.Do zeszytu wymień skutki wybranego zachowania ryzykownego. Pochwal się pracą.
POWODZENIA
22 maja
Temat : Podstawy pierwszej pomocy - sprawdzian wiadomości .
Kochani, tydzień temu prosiłem o powtórzenie wiadomości z działu o pierwszej pomocy. Mam taką nadzieję, że jest to zrobione. Wysłałem Wam również test , abyście mieli więcej czasu na jego analizę i odpowiedź . Na dzień dzisiejszy z testem pracowała tylko Emilka . Proszę więc rozwiązać test i odesłać na mojego maila na zaliczenie działu do 28 maja .Test ponownie zamieszczam poniżej, od następnej strony (14 pytań) . Życzę Wam zdrowia .
TEST PRZESYŁAM NA MESSENGERA
14 maja
Temat : Podstawy pierwszej pomocy - lekcja powtórzeniowa
Drodzy Uczniowie zakończyliśmy realizację rozdziału 3- Podstawy pierwszej pomocy. Pora na powtórzenie tego ważnego działu, którego wiadomości i umiejetności dadzą Wam podstawy jak pomagać w razie potrzeby innym osobom.
1. Proszę o przypomnienie wiadomości od str 66 w podręczniku .
2. Proszę o analizę ćwiczeń , i odpowiedź ustną na pytania pod tematami.
3. Proszę o odpowiedzi na pytania do zamieszczonego testu i ich przesłanie na mojego maila.
TEST PRZESYŁAM NA MESSENGERA
7 maja
Temat: Zagrożenie życia i zdrowia- porażenie prądem.
Drodzy Uczniowie , dziś ciąg dalszy naszych przygotowań do tego, jak sobie radzić w niebezpiecznych przypadkach, które niesie nam życie. Wcześniej jednak przypomnę o pracy domowej którą odrobiły tylko dziewczęta. Czekam na pozostałe prace. Proszę o systematyczność.
W naszym podręczniku niewiele pisze na temat porażenia prądem i piorunem .Ponieważ temat jest ważny korzystamy z dodatkowych źródeł
1 Porażenie prądem- to efekt nieostrożnego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. Skutki porażenia prądem zależą od kilku czynników: rodzaju i napięcia prądu , czasu i drogi przepływu. Porażenie prądem lub piorunem może wywołać skurcz mięśni , zmiany rytmu serca, które mogą się objawiać po pewnym czasie , zatrzymanie akcji serca i oddechu .Dalszej analizy tego zagadnienia dokonaj z pomocą strony https://epodreczniki.pl/a/porazenie-pradem/DjUavZGcl
Znajdziesz tu odpowiedź na pytania :
- jakie jest oddziaływanie prądu na organizm człowieka?
-jak ratować osobę porażoną prądem?
- jak i gdzie wyłączyć prąd?
- jakie są skutki porażenia piorunem?
- jak zachować się w czasie burzy?
2 Ukąszenia i użądlenia
W przypadku ukąszenia np. przez żmiję pojawiają się dwa symetryczne ukłucia , którym towarzyszy ból i zaczerwienienie . Należy unieruchomić kończynę , założyć opatrunek osłaniający , wezwać pogotowie lub udać się do szpitala .
Użądlenia powodują owady błonkoszkrzydłe: pszczoły ,osy , szerszenie. W przypadku użądlenia usuwamy żądło i stosujemy zimne kompresy. Najbardziej niebezpieczne są ukąszenia w głowę , szyję i gardło, gdyż w przypadku osób uczulonych mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny, który jest zagrożeniem życia . Dlatego po użądleniu powinniśmy obserwować taką osobę i w razie konieczności wezwać pogotowie.
Proszę o krótką notkę z lekcji do zeszytu . POWODZENIA J
4 maja
Temat: Zagrożenie życia i zdrowia -inne grożne przypadki.
Drodzy Uczniowie przypominam o konieczności noszenia maseczek . Jest to dowód Waszej odpowiedzialności nie tylko za siebie , ale i innych.
Ostatnie zajęcia poświęcone były zadławieniu , udarowi i zawałowi. Dziś inne przypadki.
1 Napad padaczkowy- w odróżnieniu od NZK obecne jest tętno, a po ustaniu ataku powraca normalny oddech. Objawy to : drgawki , utrata kontaktu z otoczeniem, dezorientacja. Pierwsza pomoc polega na ochronie głowy chorego przed urazem. Po ataku sprawdzenie poprawnego oddechu i ułożenie w pozycji bezpiecznej. W przypadku powtórzenia ataku wzywamy pogotowie.
2 Ciało obce w oku - usuwamy przez wypłukanie pod bieżącą wodą, wodą z butelki lub zastosowanie specjalnego aparatu. W przypadku metalowych opiłków, ich usunięcie z oka jest trudne i wymaga wizyty u lekarza okulisty.
3 Pomoc tonącym . Utonięcie to śmierć przez uduszenie w środowisku cieczy np. woda. Ratowanie osoby z zatrzymanym oddechem polega na zastosowaniu 5 oddechów życia , które poprzedzają RKO. Szcegóły tematu w linku.
https://epodreczniki.pl/a/zalamanie-lodu-i-pomoc-osobom-tonacym/DcQtsA5Ue
4 Zatrucie -to dostanie się do organizmu człowieka trujących substancji pokarmowych. Tymi substancjami mogą być : jad kiełbasiany lub grzyby wywołujące zatrucia pokarmowe , substancje lotne (tlenek węgla )- zatrucia substancjami lotnymi i chemikalia (środki ochrony roślin)wywołujące zatrucia chemikaliami .Objawy poszczególnych rodzajów zatruć podręcznik str 114.Pamiętaj , że w przypadku zatruć chemicznych nie wywołujemy wymiotów ,a ograniczamy się do podawania wody i wezwania pogotowia .
Sporządż notatkę z lekcji do zeszytu z dokładniejszą analizą 3 punktu -pomoc tonącym . Zdjęcia notatek prześlij na mojego maila piotr6503@interia.pl w teminie do 5 maja.
23.04.2020r.
Temat: Zagrożenie życia i zdrowia- inne groźne przypadki.
Drodzy Uczniowie, pamiętajcie o korzystaniu z maseczek i rękawiczek, są obowiązkowe w miejscach publicznych. Dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych.
Codzienne życie sprawia, że w domu możemy być narażeni na następujące zagrożenia:
1. Porażenie prądem- powoduje drętwienie, mrowienie, skurcz mięśni, utratę przytomności do zatrzymania akcji serca włącznie. Pierwszą rzeczą, którą robimy to odłączenie urządzenia elektrycznego lub wyłączenie zasilania. Dlatego warto wiedzieć, gdzie w domu mamy bezpieczniki, aby móc je szybko wyłączyć. Aby ustrzec się porażenia piorunem w czasie burzy nie przebywamy pod drzewami, nie korzystamy z telefonów komórkowych, przebywamy z dala od zbiorników wodnych. Z osobą nieprzytomną, porażoną prądem lub piorunem postępujemy według schematu ABC.
2. W domu przechowujemy leki. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć je przed małymi dziećmi, gdyż często dochodzi do spożyć i zatruć.
3. Spożywana żywność powinna być świeża. Przeterminowana jest przyczyną zatruć pokarmowych.
4. W kuchni korzystamy z kuchenki gazowej. Wadliwa instalacja i ulatniający się gaz mogą być przyczynami wybuchu lub zatruć.
5. Czad to podstępny, niewidoczny zabójca. Tworzy się przy spalaniu paliw i niedrożnej wentylacji. Dlatego, ważne jest korzystanie z usług kominiarzy oraz czujników czadu.
6. W łazienkach często korzystamy z detergentów- chemicznych środków czystości (proszki, płyny do WC) są trujące po spożyciu, dlatego powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci.
7. Wysokie meble stanowią również zagrożenie, gdyż grożą przewróceniem i przyciśnięciem, dlatego warto odpowiednio je zabezpieczyć.
8. Zadławienie- niedrożność dróg oddechowych spowodowana obecnością ciała obcego w gardle.
Objawy: kaszel, wytrzeszcz oczu, zaczerwienienie, sinienie twarzy, trzymanie się rękami za gardło.
Pierwsza pomoc:
https://www.youtube.com/watch?v=wHxKjZFpUVk
https://www.youtube.com/watch?v=9NYZfIPkTt4
9. Zawał serca- obumarcie części mięśnia sercowego z powodu niedotlenienia. Objawy: ucisk, ból w klatce piersiowej, promieniujący w różnych kierunkach, niepokój, nudności do wymiotów włącznie, płytki oddech, duszność.
Pierwsza pomoc:
10. Udar mózgu- obumarcie części tkanki mózgowej, wywołane przerwaniem dopływu krwi tętniczej (udar niedokrwienny) lub wylewem krwi poza naczynie (udar krwotoczny). Udar to zagrożenie życia. Objawy: silny ból głowy, niedowład kończyn, opadanie kącika ust, zaburzenia czucia i mowy, oraz świadomości, zawroty głowy.
Pierwsza pomoc:
Proszę wykonać notatkę z lekcji do zeszytu. Za tydzień ciąg dalszy innych zagrożeń.
Powodzenia i zdrowia! J
26.03.2020 EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA
Drodzy uczniowie mam nadzieję , że zapoznaliście się ze wskazaną stroną internetową gov.pl. Jest to strona rządowa i wiarygodna , gdzie znajdziecie informacje na temat koronawirusa oraz odpowiedzi na wiele aktualnych pytań https://www.gov.pl/web/koronawirus/ZasadyBezpieczenstwa1
Zgodnie z zaleceniami MEN realizujemy podstawę programową dlatego też opracujemy nowy temat lekcji:Tamowanie krwawień i krwotoków.(str95-98)
Pamiętacie jak podkreślałem , że przy udzielaniu pomocy ważne jest korzystanie z rękawiczek lateksowych i maseczek.W dobie koronawirusa ochrona jest najważniejsza.Przypomnijcie sobie jak zakładac i ściągać rękawiczki bezpiecznie str72.
Zapoznajcie się z tekstem w podręczniku i odpowiedzcie na pytania:co nazywamy krwotokiem, jaka ilość utraconej przez człowieka krwi może być zagrożeniem życia.
1)Czym rózni się i charakteryzuje krwotok tętniczy a czym żylny.
2)Poznaj metody tamowania krwotoków :opatrunek osłaniający, uciskowy, opaska uciskowa.
3)Jak zatamować krwotok z nosa i inne zranienia.
4)Wykonaj ćw. 2str 98i sprawdź czy potrafisz1,2,3 str 98.
Proszę odrobić pracę. Życzę Wam powodzenia i zdrowia.
Religia
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Witam Was bardzo serdecznie Uczniowie klasy Ósmej.
Na ten tydzień w ramach zajęć z religii proszę, abyście zajrzeli do swoich podręczników do Katechezy 39, na str. 128-130. Zapoznajcie się z treściami tam zawartymi.
Następnie w zeszycie napiszcie: „Katecheza, Temat… (nazwa tematu z katechezy 39).
Pod tematem , na podstawie dostępnych Ci źródeł wiedzy, napisz co to jest ekumenizm. A z podręcznika wypisz Działania ekumeniczne w Kościele.
Poniżej przepisz następującą tabelkę:
a także umieść w zeszycie treści zapisane pod słowem „Zapamiętaj” (str.130).
Jako zadanie domowe wykonaj zadanie 3 z podręcznika (str. 130).
Po skończonej pracy poproszę o odesłanie zdjęć z rezultatami Waszych zmagań z tą na adres ks.ak@wp.pl , W TEMACIE proszę dopisać RELIGIA – KL. 8.
Pamiętajcie o podpisaniu tych zdjęć.
Tym, którzy zapomnieli mi przysłać pracę poprzednią przypominam, by zrobili to jak najszybciej J
Trzymajcie się zdrowo. Dbajcie o siebie. I do kolejnego razu.
Szczęść Boże.
Ks. Arkadiusz
Informatyka
Zajęcia - konsultacje w szkole 10 czerwca- Weryfikacja konta w Office 365
Zajęcia - konsultacje w szkole 3 czerwca - Nauka logowania na szkolną platformę Office 365
Zadanie do 2 czerwca 2020r.
Zapoznajcie się z pojęciem fake news. Możecie skorzystać z poniższego linku:
https://www.press.pl/magazyn-press/artykul/55061,krotki-przewodnik-po-fake-newsach
Następnie w prostych 2-3 zdaniach napiszcie co oznacza to zjawisko, jakie są sposoby rozchodzenia się ich i jakie czynią szkody. Tylko bardzo proszę aby nie kopiować fragmentów artykułów - chodzi o naprawdę proste wytłumaczenie zjawiska w myśl zasady: "im prościej - tym lepiej".
Wypowiedź zapiszcie w pliku fake news i wyślijcie na infosok@onet.pl
Zadanie do dnia 21 maja 2020r.
Poznacie pojęcie chmury cyfrowej. Przejdźcie na stronę epodręczników https://epodreczniki.pl/a/chmura-cyfrowa/Dic0uDp99
Przeczytajcie tylko 3 pierwsze rozdziały lekcji:
- Pojęcie chmury cyfrowej,
- Zasady pracy w chmurze cyfrowej,
- Narzędzia informatyczne dostępne w chmurze cyfrowej.
Na tym portalu polecana jest praca w usłudze OneDrive. W Waszym podręczniku omówiona jest usługa DyskGoogle - przeczytajcie informacje z podręcznika.
Napiszcie do mnie w e-mailu czy macie założone konto Gmail i czy kiedykolwiek korzystaliście z Dysku Google. Pamiętajcie o prawidłowej formule e-maila. Czekam do czwartku 21 maja 2020r. Przypominam adres e-mail: infosok@onet.pl
Zadanie do dnia 14 maja 2020r.
Co to jest statystyka dokumentu tekstowego i w jaki sposób ją sprawdzić? Link przekieruje Was na stronę portalu epodręczniki. Tam poniżej znajdziecie temat, dzięki któremy dowiecie się jak sprawdzić liczbę znaków w dokumencie tekstowym, kiedy macie za zadanie napisać tekst zawierający określoną liczbę znaków. Wykonajcie sobie ćwiczenie 4. https://epodreczniki.pl/a/podzial-tekstu-na-kolumny/Dq5MfcE9M
Tym razem nic nie musicie odsyłać.
Zadanie do dnia 5 maja 2020r.
Zapoznajcie się z lekcją "Wprowadzenie do prawa autorskiego", którą znajdziecie na portali e-;podręczniki pod linkiem https://epodreczniki.pl/a/prawo-autorskie/DmIVydkXz
Nie wykonujcie ćwiczenia 1, tylko po zapoznaniu się z materiałem odpiszcie mi krótko e-mailem o czym należy pamiętać wykorzystując w swojej pracy nawet fragmenty cudzego utworu z internetu.Pamiętajcie o poznanych elementach e-maila nie tylko wysyłając wiadomość do mnie, ale również do wszystkich nauczycieli.
Dotychczas otrzymałam 5 e- maili z ostatniej lekcji. Niepokoi mnie, że niektórzy aspirujący do oceny bardzo dobrej uzcniowie nie potrafią wysłać prostego e-maila. Nadal czekam.
Zadanie do dnia 28 kwietnia 2020r. Przeczytajcie krótką informację:
Obecne zadanie - jest bardzo proste (dosłownie 15 - minutowe): Macie napisać do mnie krótki
e-mail, ale taki zgodny ze wszystkimi zasadami, żeby nie brakowało nawet przecinka tam, gdzie potrzeba. Wszystkie zasady znajdziecie w poniższym linku ( jest w trzech wersjach aby każdy mógł otworzyć).
Do tego e-maila dołączcie załącznik - napisane w dowolnym edytorze tekstu 2 zdania na temat z jakich narzędzi komunikacyjnych korzystacie ucząc się zdalnie i porozumiewając z nauczycielami.
Jak_napisac_e-mail.docx Jak_napisac_e-mail.pdf jak_napisac_e-mail.rtf
Na e-mail czekam do środy 29 kwietnia 2020r. Przypominam adres e-mail: infosok@onet.pl
Język niemiecki
Temat: Czego nauczyliśmy się na lekcjach języka niemieckiego w klasie 8?
W przypadku pytań i wątpliwości także piszcie na podany adres e-mailowy gosiabochniak24@interia.pl
Biologia
Temat: Projekty służące ochronie gatunków i ekosystemów.
1. Na podstawie dostępnych źródeł informacji napisz w zeszycie
na czym polegają projekty służące ochronie gatunków i ekosystemów
-program ochrony żubrów
-program ochrony przyrody Natura 2000
-program ochrony bobra europejskiego
-program restytucji foki szarej.
Język polski
Na środę i czwartek 24 i 25 czerwca
Temat: Utrwalenie wiadomości.
Proszę o uzupełnienie dowolnego tematu z zeszytu ćwiczeń, który pozostał do zrobienia.
Na worek 23 czerwca
Temat: Od słowa do legendy. Treść i zakres wyrazu.
Od dzisiaj do czwartku będziecie pracować z zeszytem ćwiczeń.
Zadanie na dzisiaj to uzupełnienie ćwiczeń od 1 do 4, s. 173 - 174.
UWAGA!
Do kontaktów: e-mail j.polskiSokolina@interia.pl