Nawigacja

Wyniki szkoły w skali staninowej w latach 2003- 2015 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2005/2006 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2006/2007 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2007/2008 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2008/2009 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2009/2010 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2010/2011 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2011/2012 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2012/2013 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2013/2014 Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2014/2015 Wnioski z ewaluacji wewnętrznej Wyniki sprawdzianu kompetencji szóstoklasisty rok szkolny 2015/2016 Doradztwo zawodowe

Nauczanie

Wnioski z ewaluacji wewnętrznej

 

Wnioski z ewaluacji wewnętrznej

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej

przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Leona Wójcickiego

w Sokolinie, w roku szkolnym 2010/2011 zawiera

WNIOSKI:

Pisanie, analiza wyników sprawdzianu i wdrażanie wniosków w pracę szkoły przyczynia się do podniesienia efektów kształcenia. W analizie sprawdzianu wykorzystywane są różnorodne metody. Rodzicom i uczniom dostarczana jest wyczerpująca informacja o wynikach testów.

REKOMENDACJE:

Proponuje się kontynuować te działania na takim samym poziomie, gdyż przynoszą one oczekiwane rezultaty.

 

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej

przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Leona Wójcickiego

w Sokolinie, w roku szkolnym 2011/2012 zawiera:

WNIOSKI:

Szkoła analizuje wyniki sprawdzianów kompetencji klas młodszych, próbnego i  zewnętrznego szóstoklasistów w sposób celowy, kierunkując badania na poprawę jakości swojej pracy.
Szkolne analizy wyników sprawdzianów są użyteczne: badania pozwalają na sformułowanie wniosków i rekomendacji, które zmierzają do poprawy jakości pracy szkoły.
Szkoła przede wszystkim wykorzystuje analizy sprawdzianów do modyfikacji indywidualnych planów pracy nauczycieli, metod i form pracy z uczniami.
Z rezultatami analiz sprawdzianów zapoznaje się uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Przepływ informacji nie jest jednak pełny. Rodzice mają słabszą orientację o wynikach sprawdzianów niż nauczyciele i uczniowie.
Szkolne analizy wyników sprawdzianów próbnych i sprawdzianu zewnętrznego są wdrażane, a efekty są zadawalające.
W rezultacie analiz wyników sprawdzianów oraz wskutek działań podejmowanych na podstawie formułowanych w badaniach wniosków i rekomendacji podnosi się techniczna sprawność rozwiązywania arkuszy egzaminacyjnych przez uczniów.

Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że uczniowie ograniczają się do czytania lektur obowiązkowych. Skarżą się na brak atrakcyjnych i popularnych pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży w naszej bibliotece szkolnej.

REKOMENDACJE:

Proponuje się położyć większy nacisk na informację rodziców o wynikach sprawdzianów w czasie zebrań oraz zamieszczanie takowych informacji na stronie internetowej.

 Proponuje się uaktualnienie zbiorów bibliotecznych. Poza tym, aby dzieci chętniej sięgały po literaturę i jednocześnie miały możliwość pochwalenia się oraz zachęcenia innych do przeczytania wybranej przez siebie książki sugeruje się założenie „Kącika ciekawej książki” w każdej klasie.

 


Raport z ewaluacji wewnętrznej

przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Leona Wójcickiego

w Sokolinie, w roku szkolnym 2012/2013 zawiera:

 

WNIOSKI:

Analiza wyników ewaluacji pozwala na stwierdzenie, że analiza sprawdzianów próbnych i sprawdzianu kompetencji przebiega prawidłowo i dokonywana jest w sposób celowy. Wykorzystywane są różnorodne metody. Podczas analizy tworzone są wnioski, które w następstwie są wdrażane w pracę szkoły. Wyniki sprawdzianu zewnętrznego w wysokim procencie są adekwatne do wyników szkolnych.

    Rodzice współpracują ze szkołą i pozostają w stałym kontakcie z nauczycielami. Aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i angażują się w różne projekty i przedsięwzięcia. Współpraca rodziców z dyrektorem szkoły i nauczycielami-wychowawcami układa się zadowalająco. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel: tworzenie optymalnych warunków do wszechstronnego rozwoju uczniów.

REKOMENDACJE:

Proponuje się, aby podjąć działania które zdopingują wszystkich nauczycieli do  wysoce aktywnego udziału w procesie analizy i tym samym pełne wdrażanie wniosków w dalszą pracę.   

Proponuje się położyć większy nacisk na informowanie rodziców o bieżących sprawach dotyczących funkcjonowania szkoły poprzez systematyczne zamieszczanie aktualnych informacji na szkolnej tablicy ogłoszeń i stronie internetowej. 

 

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej

przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Leona Wójcickiego

w Sokolinie, w roku szkolnym 2013/2014 zawiera:

WNIOSKI:

Szkoła na bieżąco monitoruje absencje uczniów. W razie niepokojących sygnałów natychmiast wprowadzane są działania zaradcze ze strony wychowawców. Rodzice są informowani o wszelkich uwagach na temat nieobecności. Informowany jest również dyrektor szkoły.

REKOMENDACJE:

W celu utrzymania, a nawet poprawy uczęszczania uczniów na zajęcia należałoby wprowadzić system nagród dla uczniów i klas o najwyższej frekwencji. Wskazane będzie również zwiększenie liczby pogadanek dotyczących zgubnych skutków zbyt częstego opuszczania zajęć (w miarę możliwości z udziałem szkolnego psychologa).

 

 

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej

przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Leona Wójcickiego

w Sokolinie, w roku szkolnym 2014/2015 zawiera:

 

WNIOSKI:

Szkoła bardzo dobrze przygotowuje uczniów do sprawdzianu kompetencji. Czyni to w różnorodny sposób. Znaczący wpływ na wynik sprawdzianu ma uczestnictwo uczniów w obowiązkowych zajęciach szkolnych jak również w zajęciach dodatkowych i wyrównawczych organizowanych w szkole. W procesie przygotowania się do sprawdzianu kompetencji należałoby jednak zwiększyć zakres indywidualnej pracy ucznia z nauczycielem. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu na sprawdzianie jest również większe zaangażowanie rodziców w pomoc dziecku w nauce.

REKOMENDACJE:

W celu utrzymania, a nawet poprawy dotychczasowych wyników uczniów na zewnętrznym sprawdzianie kompetencji szóstoklasisty, należy zwiększyć motywację i zaangażowanie uczniów i ich rodziców w procesie edukacyjnym. Wskazane będą spotkania z psychologiem szkolnym i zajęcia służące zmotywowaniu uczniów do nauki oraz podniesienie ich samooceny. W dalszym ciągu trzeba stosować indywidualizację w nauczaniu, by pomóc uczniom słabym osiągnąć zadowalający wynik, a uczniom zdolnym stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju i zdobywania wiedzy.

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej

przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Leona Wójcickiego

w Sokolinie, w roku szkolnym 2015/2016 zawiera:

WNIOSKI:

– Nauczyciele stosują w swojej codziennej pracy różne formy kształtowania i rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów.

– Nauczyciele stwarzają uczniom warunki do kształtowania kompetencji czytelniczych na wszystkich bądź na większości zajęć.

– Nauczyciele, w sferze kształtowania kompetencji czytelniczych uczniów oraz upowszechniania czytelnictwa, na swoich lekcjach najwięcej czasu poświęcają na: umiejętność dyskutowania i wymiany poglądów, czytanie i rozumienie tekstów użytkowych, głośne czytanie tekstów z właściwą intonacją, czytanie i rozumienie tekstów literackich, wyszukiwanie informacji w różnych źródłach.

– W czasie lekcji nauczyciele zwykle wykorzystują teksty z podręcznika w celu: cichego i samodzielnego czytania tekstu przez uczniów, głośnego czytania uczniom, rozmowy z uczniami na temat głównego problemu (przesłania tekstu), zadawania pytań dotyczących głównych postaci oraz przebiegu zdarzeń i uzyskiwania odpowiedzi na nie.

– Nauczyciele dają swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności czytania na wszystkich bądź na większości zajęć.

– Nauczyciele dają swoim uczniom możliwość kształtowania umiejętności wykorzystywania i przetwarzania tekstów na większości bądź na wszystkich zajęciach.

– W ocenie nauczycieli stosowane przez nich formy poszerzania zainteresowań czytelniczych uczniów przyczyniają się w dużym bądź dość dużym stopniu do rozwijania kompetencji uczniów w tym obszarze.

– Ankietowani rodzice i uczniowie podają, że w wolnym czasie dzieci głównie bawią się z rodzeństwem. Rodzice na drugim miejscu podają oglądanie telewizji a na trzecim czytanie książki. U uczniów czytanie książki pojawia się na czwartym miejscu.

 –Atrakcyjność prezentów uczniowie szeregują w następujący sposób: ubrania, filmy/gry, książki, słodycze. Rodzice podają: ubrania, filmy/gry, słodycze, książki.

– Uczniowie podają, że czytają przede wszystkim dla przyjemności, poszerzenia wiedzy.

– Rodzice uważają, że ich dzieci czytają głównie lektury obowiązkowe, czasami zgodnie z indywidualnymi potrzebami, rzadko zachęca ich ktoś inny.

– Obydwie grupy twierdzą, że książki głównie wypożyczają z biblioteki lub kupują. Uczniowie wskazują również domową biblioteczkę.

– Niemalże 30% uczniów i rodziców ujawnia, że nie posiada domowej biblioteczki.

– Obydwie grupy podają, że wpływ na czytanie ma głównie n-l języka polskiego, wymiennie rodzic i media. Bardzo rzadko pojawia się wychowawca, a w ogóle nie podaje się kolegi.

– Rodzice podają, że czytali dzieciom przed snem, ale z różnym natężeniem. 20% uczniów stwierdza, że nie pamięta takiego faktu

–  Większość dzieci jako ulubioną książkę podaje lekturę i to w dodatku z klas młodszych (ankieta przeprowadzona wśród uczniów klas I-VI).

– Z analizy dokumentów szkolnych wynika, że na większości przedmiotów, nie tylko na zajęciach polonistycznych, nauczyciele upowszechniają czytelnictwo wśród uczniów. Kształtowana jest nie tylko technika głośnego czytania, lecz także rozwijane jest czytanie ze zrozumieniem. 

– W każdej klasie organizowane lekcje biblioteczne. Bieżące oceny z techniki głośnego czytania oraz z rozumienia czytanego tekstu wskazują , iż nie wszyscy uczniowie opanowali w dobrym stopniu te umiejętności (świadczą o tym oceny prac z języka polskiego, ocenianie rozwiązywania matematycznych zadań tekstowych, gdzie trzeba wykazać się zrozumieniem czytanego tekstu itp.) 

– W zeszytach lektur prowadzonych przez uczniów znajdują się opracowania samodzielnie przeczytanych książek.

– Z dokumentacji bibliotecznej wynika, że w ostatnim czasie nieznacznie wzrosła liczba wypożyczeń wśród uczniów, jednak nadal ogromną większość wypożyczanych książek stanowią lektury obowiązkowe.

REKOMENDACJE:

Należy wprowadzić większą liczbę czytelniczych akcji w poszczególnych klasach.

Należy zorganizować prelekcję dla rodziców uczniów młodszych klas na temat korzyści płynących z czytania dziecku w dzieciństwie.

Należy zorganizować prelekcję dla rodziców uczniów starszych klas na temat właściwego gospodarowania wolnym czasem.

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Sokolinie
    Szkoła Podstawowa w Sokolinie, 28-506 Czarnocin
  • (41) 3513002

Galeria zdjęć