W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "salę wróżb". To dziewczęta i chłopcy
z klasy VII zadbali o magiczny nastrój, doskonale wcielając się w role wróżek i wróżbitów.
Te niezwykłe, magiczne postaci przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart i serc. Lany był woski i rozdawane ciasteczka z wróżbą, upieczone specjalnie na tę okazję. Były również słodycze zaopatrzone w tajemnicze przepowiednie. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw
z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii i losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości. Katalog wróżb był bardzo bogaty i każdy mógł wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.
Była też dobra muzyka i czas na tańce. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały… a co do przepowiedni, to tak naprawdę, czy się spełnią zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać!
Dnia 30.11.2017r. naszą szkołę odwiedzili artyści cyrkowi, którzy zaprezentowali swoje umiejętności. Wesoły klown rozśmieszył wszystkie dzieci. Na scenie pojawiły się tresowane gołębie i groźny wąż. Wszystkim obecnym dopisywał dobry humor, a występ żonglującego klowna skupił uwagę wszystkich obserwatorów. Niektórzy nasi uczniowie mieli możliwość, choć na chwilę pojawić się na scenie, aby asystować artystom. Cały występ zakończył występ misia polarnego. Godzinny pokaz artystów cyrkowych został nagrodzony gromkimi brawami. Uczniowie pełni radosnych doznań na zakończenie mogli zakupić cyrkowe rekwizyty.
Dzień 28 listopada pozostanie na długo w pamięci naszych Przedszkolaków i ich Rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. W tej uroczystości pierwszoplanowe role odegrały dzieci z grupy młodszej – „Jagódki” i grupy starszej – „Słoneczka”. Swoja obecnością zaszczyciła najmłodszy uczniów Wójt Gminy Czarnocin – pani Maria Kasperek. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej, w której Maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki i tańce. Po części artystycznej nastapiło uroczyste ślubowanie. Następnie Dyrektor Szkoły – pani Elżbieta Bielecka dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał z rąk wychowawców dyplomik pasowania. Pani Wójt nagrodziła przedszkolaków książeczkami, a rodzice słodkościami. Maluchy doskonale spisały się podczas pierwszego szkolnego egzaminu, który stał się doskonałą okazją do poznania, nabytych przez dzieci umiejętności podczas dwumiesięcznego uczęszczania do przedszkola.
Dzisiaj uczniowie klasy II zaprezentowali swoim rodzicom przedstawienie pt. „Nie płacz, Koziołku”. Było ono zainspirowane wcześnie przeczytaną lekturą o tym tytule. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tremą i stanęli na wysokości zadania, doskonale wcielając się w swoje role. Zostali za to wynagrodzeni gromkimi brawami.
Dzisiaj najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedzili: Wójt Gminy Czarnocin – Pani Maria Kasperek, Przewodniczący Rady Gminy - Pan Kazimierz Warszawa, pracownicy Urzędu Gminy Czarnocin – Pani Małgorzata Pieron i Pani Marlena Bartela oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej - Pan Adam Janicki i Pani Lidia Stasik. Spotkanie to było doskonałą okazją, aby przypomnieć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Rozmawiano między innymi o obowiązku noszenia odblasków poza terenem zabudowanym i przestrzeganiu ogólnych zasad bezpieczeństwa. Podczas wizyty funkcjonariusze wykorzystali zestaw edukacyjny „Autochodzik”, który poprzez zabawę umożliwił dzieciom w sposób atrakcyjny poznawanie oraz utrwalanie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, Pani Wójt wręczyła przedszkolakom odblaskowe kamizelki zakupione ze środków Gminnej Komisji ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym.
W dniu 14 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły oraz klasy "0" udali się na wycieczkę do królewskiego miasta Krakowa. W programie było zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, udział w lekcjach muzealnych "Legendy wawelskie", "Codzienne życie na Wawelu" oraz zwiedzanie skarbca i zbrojowni. Wiele emocji dostarczyło najmłodszym uczestnikom wycieczki "spotkanie" ze smokiem wawelskim, ziejącym najprawdziwszym ogniem. Podczas lekcji muzealnych uczniowie mogli podziwiać nie tylko komnaty królewskie, ale również słynną na cały świat kolekcję arrasów. Spacer do Rynku Głównego był okazją do zapoznania się z architekturą starego Krakowa i skosztowania krakowskich obwarzanków. Wiele radości, szczególnie młodszym dzieciom, sprawił pobyt w muzeum żywych motyli, gdzie mogły podziwiać te piękne owady. Pobyt w muzeum figur woskowych był okazją do "spotkania" słynnych postaci z całego świata oraz zrobienia pamiątkowych fotek. Na koniec wycieczki uczestnicy posilili się, a zdążając do autokaru mieli okazję podziwiać miasto w wieczornej scenerii.
Poczet sztandarowy w składzie - Gabriela Jagielnik (kl.VII), Gabriela Biesaga (kl.VII), Kamil Jabłoński (kl.VII) - reprezentował naszą szkołę podczas Mszy Świętej 11 listopada.
Obchody Dnia Patrona Szkoły na dobre wpisały się do szkolnego kalendarza. Święto to przybliża wszystkim sylwetkę wielkiego Polaka, nauczyciela i kierownika naszej szkoły, zasłużonego dla Ojczyzny i przede wszystkim dla środowiska lokalnego. Uczniowie klasy IV zaprezentowali krótki występ artystyczny z tej okazji, a w nim wiersz napisany przez Leona Wójcickiego oraz przybliżyli najważniejsze fakty z jego życia. Na koniec uroczystości uczniowska delegacja udała się na grób patrona szkoły, aby zapalić znicze.
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten przypomina blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania, utraconej na skutek zaborów, niepodległości.
Z tej okazji uczniowie starszych klas przygotowali akademię upamiętniającą 99 rocznicę tych wydarzeń. Bardzo obrazowy i podkreślony piękną dekoracją program okazał się świetną lekcją historii, przypominającą wydarzenia, jakie minęły od pierwszego rozbioru Polski do odzyskania przez nią niepodległości. Dzieci, za pomocą wierszy, pieśni patriotycznych i doskonałej gry aktorskiej przedstawiły tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. Choć uczniom niełatwo jest zrozumieć takie pojęcia jak wojna czy niewola, to właśnie poprzez udział w tej uroczystości mogą uczyć się patriotyzmu i szacunku dla Ojczyzny.
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc!”. 8 listopada klasy I-III oraz grupa starsza i młodsza oddziału przedszkolnego zorganizowały wspólne śniadanie. Poprzedzone było ono przedstawieniem prezentacji multimedialnej na temat zasad zdrowego odżywiania się. Dzieci w swoich klasach przygotowały pyszne, kolorowe kanapki i naturalne soki. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Dzieci nauczył się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu i zrozumiały, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.
Pierwsze dni listopada, od lat kojarzą nam się z odwiedzinami cmentarzy, zapalaniem zniczy. Przede wszystkim, jest to czas na wspominanie tych, co odeszli na zawsze. Rozmów o śmierci nie sposób ominąć. Muszą o niej wiedzieć również dzieci. W dniu dzisiejszym uczniowie klasy II i III odwiedzili grób patrona szkoły i groby żołnierskie. Uprzątnęli wypalone znicze, zapalili nowe i uczcili minutą ciszy pamięć poległych w obronie Ojczyzny. Była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu.
6 listopada uczniowie klasy I wzięli udział w akcji pod hasłem: „Pierwszaki - Zdrowo i Bezpiecznie do Szkoły", zorganizowanej przez "Echo Dnia". Dużą atrakcją dla dzieci było spotkanie z redakcyjną maskotką - ogromnym jeżem Edkiem i Superpierwszakiem - Wojtkiem Stachurskim. Edek okazał się niesfornym zwierzakiem. Na drugie śniadanie w szkole - zamiast kanapki z szyneczką, serka, jogurciku, jabłuszka czy bananka - zabierał... ogromnego cukierka. Widząc to Wojtek Stachurski strofował jeża. Partner akcji - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała przedstawienie "W KRUSikowie - przygody pszczółki KRUSzynki i trzmiela OKRUSzka". W drużynie były dwie pszczółki. Jedna czytała dzieciom mądrą i pouczającą bajkę, druga krążyła na widowni, zadając pierwszakom pytania. Ekipa kazimierskiej Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowała publiczności umundurowanie i sprzęt strażacki, a furorę robił... "strażak-kosmita" w niezwykłym, srebrzystym uniformie. Z kolei kazimierski dzielnicowy przygotował prelekcję na temat bezpieczeństwa - na drodze, w domu, w drodze z domu do szkoły; przypominając też o noszeniu odblasków. Na finał odbyła się wielka klasówka. Przedstawiciele wszystkich klas pierwszych odpowiadali na scenie na pytania ekspertów. Choć nie były wcale łatwe - egzamin zdali celująco, otrzymując nagrody. To była bardzo udana impreza. Jeż Edek podbił serca pierwszoklasistów, którzy... z niecierpliwością odliczają już dni i godziny do 7 grudnia. Ukaże się wtedy specjalny dodatek "Echa Dnia" - "Pierwszaki 2017/2018" ze zdjęciami wszystkich klas pierwszych szkół powiatu kazimierskiego.
27 października Wójt Gminy Czarnocin Pani Maria Kasperek wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Kazimierzem Warszawą i Uczniami ze Szkoły Podstawowej w Sokolinie udali się na parafialny cmentarz w Sokolinie, aby złożyć wiązanki i zapalić znicze na grobach poległych żołnierzy. Przy tablicy pamiątkowej oddali hołd i cześć zamordowanym w Katyniu i Charkowie absolwentom naszej szkoły por. Stanisławowi Nocuń i kpt. Janowi Salomon.
Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza wiele przygotowań – uczniowie poznają szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z Wychowawcą i Rodzicami przygotowują uroczystość, podczas której zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed Dyrektorem Szkoły, Nauczycielami i Rodzicami, Koleżankami i Kolegami oraz zaproszonymi Gośćmi.
W tym roku szkolnym zaszczycili nas swoją obecnością: Wójt Gminy Czarnocin – Pani Maria Kasperek i Przewodniczący Rady Gminy – Pan Kazimierz Warszawa.
Występ artystyczny uczniów klasy pierwszej, złożenie uroczystego Ślubowania oraz przyjęcie odpowiedniej postawy podczas Pasowania wzbudziły w nas dumę. Pierwszaki stanęły na wysokości zadania – bardzo dojrzale i z powagą uczestniczyły w uroczystości. Doskonale zdały egzamin przygotowany specjalnie dla nich przez uczniów klasy VII. Dzięki temu zostały przyjęte do szkolnego grona gorącymi brawami. Po uroczystości każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał dyplom, pamiątkową plakietkę oraz upominki od Pani Wójt, Rodziców, Koleżanek i Kolegów z klasy VII
Gratulujemy i życzymy naszym Pierwszoklasistom dużo sukcesów podczas szkolnej wędrówki w odkrywaniu tajników wiedzy.
18 października 2017r. odbyły się w naszej szkole ciekawe zajęcia z udziałem strażaków. Niespodziewanie w budynku szkolnym rozbrzmiały trzy dzwonki - sygnał, że natychmiast trzeba wyjść na zewnątrz. Akcja ewakuacyjna została przeprowadzona bardzo sprawnie, a przed szkołę podjechały dwa wozy strażackie. Po ewakuacji, kiedy uczniowie opuścili budynek szkolny prowadzący akcję przypomnieli wszystkim o właściwym zachowaniu w sytuacji zagrożenia. Strażacy zademonstrowali również jak wygląda w rzeczywistych warunkach dalszy ciąg akcji ratowniczej. Widząc ogromne zainteresowanie pozwolili uczniom zajrzeć do wozów strażackich, pokazali w jaki sprzęt wyposażone są auta, a nawet demonstrowali udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków.
Podczas niecodziennej lekcji historii nasi uczniowie zasadzili cebulki krokusów. Kwiaty te mają przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.
Kiedy z początkiem wiosny kwitną krokusy, przypominają nam o dzieciach, które zginęły w czasie II wojny światowej. Z drugiej strony te piękne kwiaty przypominają nam o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo i daje nadzieję na lepsze jutro. Dlatego sadzenie żółtych krokusów wiąże się nie tylko ze smutkiem, ale również z nadzieją. Akcja ta zaznajamia uczniów z tematyką Holokaustu, a także rozbudza świadomość wiążącą się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
18 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jest to wyjątkowe święto, które przypomina o wielkiej wartości, jaką stanowi edukacja oraz o szczególnej misji polegającej na budowaniu fundamentów pomyślnej i lepszej przyszłości. To szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji oraz wielki wkład pozostałych pracowników w budowanie jakości oświaty.
W tym dniu z ust wychowanków popłynęło wiele ciepłych i miłych słów w kierunku Grona Pedagogicznego i pozostałych pracowników szkoły. Uczniowie klasy VII zaprezentowali humorystyczne przedstawienie nawiązujące do życia szkoły. Doskonale wcielając się w role pedagogów rozbawili widownię do łez.
30 dzień września nieodłącznie wiąże się ze szkolnymi obchodami „ Dnia Chłopaka”. W tym roku szkolne obchody tego święta odbyły się w przeddzień, czyli 29 września. Wszyscy chłopcy w tym wyjątkowym dniu mogli cieszyć się szczególnymi względami swoich koleżanek. Dziewczęta dały im do zrozumienia jak smutny i szary byłby świat bez ich obecności, a w dowód sympatii i przyjaźni obdarowały wszystkich kolegów upominkami.
"Wyście sobie, a my sobie.
Każden sobie rzepkę skrobie"
"Wesele" St. Wyspiański
We wtorek 5 września, nasza szkoła włączyła się do akcji "Narodowe czytanie" organizowanej od 2012r. z inicjatywy prezydenta RP.
Wspólne czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego odbyło się z udziałem Pani Wójt Marii Kasperek, władz samorządowych Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Pani dyrektor, nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
4 września rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny. Przywitaliśmy go z nieukrywanym entuzjazmem, bo stęskniliśmy się za naszą "nową" szkołą (ośmioklasową), kolegami i koleżankami.
Ahoj przygodo! Z niecierpliwością czekamy,co przyniesiesz nam nowy roku szkolny ...
Oby laury i sukcesy!