W dniu dzisiejszym już od samego rana chłopcy ze wszystkich klas gorączkowo szykowali się do złożenia życzeń swoim koleżankom i wychowawczyniom. W wielu klasach tuż po pierwszym dzwonku zrobiło się bardzo świątecznie. Dziewczynki otrzymały od kolegów wiele ciepłych słów, tradycyjnego kwiatka oraz drobne upominki.
8 marca w odbyła się w naszej szkole prelekcja pracowników SANEPID-u na temat zdrowia.
Podczas wykładu zostały poruszone przede wszystkim aspekty związane z problemami żywieniowymi prowadzącymi do nadwagi i otyłości. Podkreślono rolę przygotowanego w prawidłowy sposób drugiego śniadania zjadanego w szkole oraz przypomniano zasady zdrowego odżywiania. Zachęcano do regularnej aktywności fizycznej, kontroli masy ciała i wykorzystywania wskaźników mogących być sygnałem o nieprawidłowościach.
7 marca zorganizowany był konkurs dla klas 0-III pod hasłam: "Jestem patriotą" Miał on formę zabawową i był ostatnim przedsięwzięciem realizowanego w klasach młodszych programu "Szkoła Młodych Patritów". Uczniowie podzieleni w kilkuosobowe zespoły mogli wykazać się nie tylko wiadomościami o Polsce, ale i umiejetnościami manualnymi podczas budowania zamku, czy nawet ogólną sprawnością fizyczną podczas pokazów rycerskich.
6 marca odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej. Było on adresowany do uczniów klas 0-III. 17 młodych artystów przygotowało piosenki o Polsce. Repertuar był różnorodny, żaden utwór nie powtórzył się. Jurorzy mieli trudne zadanie, aby z tej grupy wyłonić zwycięzców, dlatego przyznano miejsca ex aequo. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
6 marca odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej. Zgłosiło się 15 uczniów z klas 0-III. Zaprezentowali oni różnorodne wiersze tematycznie związane z Polską. Wszyscy uczestnicy starannie przygotowali się do prezentacji utworu. Jurorzy ustalając zwycięzców mieli ciężki orzech do zgryzienia, dlatego brali pod uwagę nie tylko dykcję i ogólny wyraz artystyczny, ale również poziom trudności utworu.
Na początku lutego został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas 0-III pod hasłem: "Polska - moja Ojczyzna". Wpłynęło 18 prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło na początku marca. Jurorzy mieli duży problem z wyborem zwycięzców, bo prace były bardzo interesujące i wykonane różnorodnymi technikami Można było zobaczyć na nich Polskę piękną, kolorową i radosną, Były prace ilustrujące bogatą historię oraz prezentujące symbole narodowe.
Poczta walentynkowa to doskonała okazja, aby wyznać miłość swojej sympatii. Co ważne, można zrobić to anonimowo (tylko najodważniejsi podpisują się imieniem, nazwiskiem, informują z której są klasy).
Jak działa poczta walentynkowa? Informacja o tym, że coś takiego będzie miało miejsce pojawia się zazwyczaj odpowiednio wcześniej, aby wszyscy chętni mogli przygotować walentynkę. W określonym czasie miłosne wyznania są zbierane do specjalnego pudła, które w dniu zakochanych (14 lutego), rozdawane są adresatom. Trzeba przyznać, że w tym roku walentynkowa poczta miała masę pracy.
Są takie dni w roku, które wzbudzają ogromne emocje – to Święto Babci i Dziadka. To oni są wielkim skarbem dla wnuków, to oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają.
Dzień Babci i Dziadka to także moment, w którym powinniśmy chociaż na moment zastanowić się, co zawdzięczamy swoim dziadkom, czego mogliśmy się od nich nauczyć i kiedy w naszym życiu byli szczególnie potrzebni. To często oni kultywują rodzinne tradycje i podtrzymują pamięć o wartościach.
7 lutego nasi uczniowie powitali w szkole swoje Kochane Babcie i Kochanych Dziadków, aby w pięknej scenerii wspólnie świętować. Na spotkanie zostali również zaproszeni: Wójt Gminy Czarnocin - pani Maria Kasperek i Przewodniczącego Rady Gminy – pan Kazimierz Warszawa.
Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły - pani Elżbieta Bielecka, która podziękowała wszystkim za liczne przybycie podkreślając jednocześnie ogromną rolę, jaką pełnią Babcie i Dziadkowie w życiu każdego z nas. Podczas części artystycznej goście mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących tańce i piosenki utrzymane w klimacie ludowym i nie tylko. Dzieci między innymi zatańczyły „Grozika” i całą gamę „Polek”. Zaśpiewały wiele ludowych piosenek takich jak: „Czerwone jagody”, „Koło mego ogródeczka”, „Kukułeczka”. Prawdziwym hitem okazały się: „Hallelujah” i „Taniec hiszpański”. Wnukowie w ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec koncertu wszędzie rozbrzmiało gromkie „Żyj nam sto lat”, które bardzo wzruszało gości. Wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy.
Atmosfera była uroczysta i podniosła, bo Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.
2 lutego sala gimnastyczna w naszej szkole zamieniła się w salę balową. Gdy tylko popłynęły pierwsze melodie, na parkiet wkroczyli tancerze z klas młodszych i przedszkola. Był to niezwykle barwny korowód, gdyż szczególnie najmłodsi, a właściwie ich troskliwe mamy, zadbały o oryginalne stroje, kostiumy i przebrania. Dziewczynki wybrały stroje księżniczek, królewien, wróżek i wytwornych dam. Chłopcy spełniali swoje marzenia zamieniając się w wojowników Ninja, Batmanów, a nawet dinozaury. Skoczna i wesoła muzyka w wykonaniu młodzieżowego zespołu porywała wszystkich do tańca. Ogromną frajdą dla maluchów było dwugodzinne prowadzenie zabawy choinkowej przez animatorów. Panie „wodzirejki” rozgrzały dzieciaki proponując im ciekawe układy taneczne, rytmiczne gry i zabawy ruchowe.
W późniejszych godzinach salę balową opanowała starsza grupa uczniów. Błyszczące dziewczyny i niecodziennie wyglądający chłopcy z niezmożoną energią i animuszem bawili się w rytm utworów z aktualnych list przebojów. Głównym organizatorami zabawy karnawałowej była Rada Rodziców. To mamy zadbały o przygotowanie posiłku dla wszystkich uczestników tanecznych szaleństw. Pizza oraz wykwintne zestawy obiadowe smakowały wszystkim, a apetyczne słodkości były bardzo dobrym dodatkiem.
To był udany, pełen wrażeń karnawałowy dzień. Szkoda, ze na następny trzeba czekać cały rok.
30 stycznia, uczniowie klas II-VI uczestniczyli w krótkiej wycieczce do Szkoły Podstawowej w Cieszkowach. Celem wyjazdu było obejrzenie bożonarodzeniowego spektaklu, który w swojej treści zawierał ważne przesłanie. Przedstawienie było bardzo ciekawe i pouczające, ponieważ tematem przewodnim była wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Bogata hrabina jawi się jako wyjątkowo nieczuła kobieta. Pod wpływem wielu doznań i wspomnień zmienia swój stosunek do otocznia. Obrazy betlejemskich scen skłaniają nie tylko bohaterówów, ale i widzów do głębokiej refleksji.
21 grudnia 2018r. odbyła się szkolna wigilia, w czasie której gościliśmy: Wójta Gminy Czarnocin - panią Marię Kasperek, Przewodniczącego Rady Gminy – pana Kazimierza Warszawę, Proboszcza Parafii Sokolina – księdza Tadeusza Śliwę. Atmosfera w tym dniu była wyjątkowa. Na początku spotkania uczniowie zaprezentowali bożonarodzeniowe przedstawienie. Następnie wszyscy zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie nawzajem życzenia. Był również czas, aby usiąść przy wigilijnym stole, o który zadbała Szkolna Rada Rodziców i zaśpiewać kolędy. Miłą niespodzianką dla uczniów były gwiazdkowe prezenty, które otrzymali od gości.
W ostatnim tygodniu uczniowie klasy I z wielkim zaangażowaniem wykonywali bożonarodzeniowe kartki. Każdy pracował bardzo samodzielnie i tworzył kartkę według własnego projektu. Uczniowie korzystali z różnorodnych materiałów i stosowali różnorakie techniki. Dzięki temu powstały piękne, kolorowe, bogato zdobione i często przestrzenne kartki, które były ozdobą klasowych parapetów, a następnie staną się elementem dekoracji świątecznej w domach dzieci.
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Kolejny już raz nasi uczniowie udowodnili, że mają wielkie serca. Tym razem aktywnie włączyli się w zbiórkę słodyczy dla innych dzieci potrzebujących pomocy. Reakcja na prośbę była natychmiastowa i w okamgnieniu dzieci zapełniły paczki łakociami. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wykazanie chęci dzielenia się z drugim człowiekiem.
Wiktor Urban, uczeń klasy VI został laureatem konkursu plastycznego promującego działania ekologiczne na terenie gminy. Należy dodać, że praca Wiktora została wyróżniona spośród 129 prac, które wpłynęły z 19 placówek. Wielkie brawa!!!
14 grudnia 2018 roku uczennice klasy II i III uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym w zaprzyjaźnionym Kole Łowieckim "Diana". Zaprezentowały trzy pastorałki. Dziękujemy za poświęcony czas i godne reprezentowanie szkoły.
Miło nam poinformować, że uczniowie klasy VIII (Kamil Jabłoński i Szymon Jach) zajęli II miejsce w konkursie pod hasłem: „Bezpieczeństwo i technika samochodowa” zorganizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. |
W prelekcji na powyższy temat uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkania z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej dowiedzieli się, że w okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Główne przekazy prowadzonej edukacji to:
Uczniowie poznali odpowiedź na pytanie: Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Ponadto dowiedzieli się, co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
Poznali również, jakie należy podejmować działania, aby uniknąć zaczadzenia?
Dzisiaj nasze przedszkole zamieniło się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze wielu rodziców naszych przedszkolaków odkrywało swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Zadaniem było zrobienie ozdoby bożonarodzeniowej; choinki lub kartki. Każde dziecko mogło zadecydować, którą z tych rzeczy chciałoby wykonać. W radosnej atmosferze z pomocą rodziców powstawały piękne kartki i kolorowe choinki. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą, a dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą. Zapraszamy!
12 grudnia 2018 roku uczniowie klas młodszych udali się na krótką wycieczkę do Kazimierskiego Ośrodka Kultury. W sali widowiskowej obejrzeli zaprezentowaną przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa bajkę pt. "Śnieżka". Dzieci z zapartym tchem śledziły losy uroczej i dobrej Śnieżki. Pełen humoru teatrzyk pokazał wszystkim widzom, że dobro zwycięża zło, a dobre serce zawsze jest wynagrodzone.
W dniu 11 grudnia 2018 roku w grupie „Słoneczka” naszego oddziału przedszkolnego zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Celem warsztatów było wykonanie ozdób bożonarodzeniowych. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.