Przed nami ferie, wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły beztrosko i szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W ramach realizowanych działań „Bezpieczne ferie” policjanci z Komendy Powiatowej w Kazimierzy Wielkiej spotkali się z uczniami naszej szkoły. W trakcie prelekcji przekazane zostały podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz omówiono zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomniano o zakazie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne i rzeki, zjeżdżaniu na sankach w pobliżu jezdni oraz zbliżania się do nieznajomych osób. Uczniom przypomniano również numery alarmowe, z których należy korzystać w przypadku różnych zagrożeń.
W ramach Aktywnych ferii w Gminie Czarnocin Wójt Gminy – pani Beata Buła zaprasza wszystkie dzieci i młodzież do skorzystania z dwóch atrakcyjnych form rozrywki. Od 18 stycznia do 2 lutego uczniowie mogą korzystać bezpłatnie i bez limitu czasowego z lodowiska, a od 20 stycznia do 2 lutego również mogą bezpłatnie korzystać z godzinnego pobytu na basenie w każdy wtorek i czwartek, w godzinach 13:00-20:00. W imieniu uczniów naszej szkoły pięknie dziękujemy za organizację aktywnego wypoczynku. Natomiast uczniom, dzieciom i młodzieży życzymy udanego wypoczynku i wielu miłych wrażeń.
Postanowienia noworoczne pozwalają nam zobaczyć szerszą perspektywę, dojrzeć siebie w dłuższym okresie i skupić się na własnym rozwoju. Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu oznacza wyjście ze strefy komfortu. Wymaga wysiłku i poświęcenia, a do tego potrzebne są nie tylko chęci, ale przede wszystkim samodyscyplina i wytrwałość. Takie działania naszym uczniom nie są obce, ponieważ co roku uczestniczą w tej akcji. Polega ona na ustaleniu i zapisaniu na początku kalendarzowego roku postanowienia, po czym kartki są umieszczone w zaklejonej kopercie. Należy tu wspomnieć, że każdy uczeń ma prawo do zachowania tajemnicy. Rozpakowanie koperty następuje podczas klasowej wigilii, gdyż jest to doskonały czas do refleksji nad sobą i minionym rokiem. Życzymy wszystkim Uczniom powodzenia w osiągnięciu zamierzonego celu!
Uwieńczeniem świątecznego spotkania był śpiew kolęd. Chętni próbowali swoich sił na scenie, a uczniowska brać podczas śpiewu wykorzystywała nowoczesne technologie.
Bardzo miłym akcentem bożonarodzeniowego spotkania było obdarowanie wszystkich uczniów naszej szkoły gwiazdkowymi prezentami. Były to słodkie upominki ufundowane przez Urząd Gminy w Czarnocinie. Dziękujemy !!!
Zaproszenie na tegoroczne bożonarodzeniowe spotkanie przyjęło wielu zacnych gości, a wśród nich: Wójt Gminy Czarnocin - Pani Beata Buła, Przewodniczący Rady Gminy Czarnocin – Pan Sebastian Wojas, Proboszcz Parafii Św. Michała Archanioła w Sokolinie - ks. Tadeusz Śliwa, Przedstawiciele okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, Rada Rodziców i pozostali bliscy naszym uczniom. Dziękujemy za umilenie nam swoja obecnością bożonarodzeniowego spotkania.
Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła teatralnego przygotowali pod okiem swojego opiekuna przedstawienie jasełkowe. Dorobek zaprezentowali na szkolnej scenie podczas bożonarodzeniowego spotkania z udziałem wielu gości. Wykazali się wysokim kunsztem aktorskim i zasłużyli na wielkie brawa!
17 grudnia – to był wyjątkowy dzień dla uczniów i nauczycieli. Nasza szkoła poddała się magii Świąt Bożego Narodzenia. Już od rana słychać było kolędy. Uczniowie pod opieką wychowawców zadbali o świąteczny wystrój sal lekcyjnych. Piękne choinki, świąteczne wypieki i bożonarodzeniowe dekoracje wprowadziły wszystkich w cudowny przedświąteczny nastrój. W klasach pojawiły się wigilijne stoły nakryte śnieżnobiałymi obrusami. Opłatek, życzenia, gwiazdkowe prezenty, wspólne śpiewanie kolęd oraz poczęstunek stworzyły świąteczne klimaty. Nie zabrakło również miłej, rodzinnej atmosfery. Wigilie klasowe to podniosłe i wzruszające spotkania, które na długo zostaną w pamięci uczniów, wychowawców i rodziców. Spotkania przy wigilijnym klasowym stole to też czas refleksji nad tym, co przyniósł nam mijający rok, jakie zmiany nastąpiły i czy był on dla nas w pełni rozwojowy. Aby to jak najlepiej ocenić uczniowie rozpakowali koperty z zapisanymi przez nich rok temu postanowieniami. Nie wiemy ilu uczniów zakończyło realizację postanowień sukcesem, ale wiemy jedno...przed nami Nowy Rok i co za tym idzie czas wyzwań nowych oraz tych niespełnionych. Powodzenia!!!
15 grudnia 2024 roku nasza szkoła wzięła udział w I jarmarku Bożonarodzeniowym w Czarnocinie. Na kilka godzin plac przy budynku Urzędu Gminy w Czarnocinie zamienił się w świąteczny kiermasz. Wszystkim uczestnikom wydarzenia z pewnością udzieliła się tego dnia świąteczna atmosfera, ponieważ mieli okazję do poznania tradycyjnego rękodzieła, kolęd i pastorałek oraz zakupu ozdób bożonarodzeniowych i dań wigilijnych. Piękne przedsięwzięcie, gratulujemy pomysłowości!
12 grudnia 2024 roku uczennice klasy VII – Klara Przeniosło i Wiktoria Jagielnik wzięły udział w „20. Przeglądzie Twórczości Jacka Kaczmarskiego", który był adresowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich z terenu powiatów: kazimierskiego, buskiego, pińczowskiego, proszowickiego, jędrzejowskiego i miechowskiego. Wiktora zaśpiewała utwór pt. "Piosenka pisana mimochodem", a Klara utwór pt. "Źródło". Obydwa pochodzą z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach pomarańczy, piernika i przystrojona choinka, to jest to, co buduje magiczny świąteczny klimat. Dzisiaj u naszych przedszkolaków zagościła świąteczna atmosfera, ponieważ odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe z udziałem rodziców. Celem spotkania było wykonanie ozdób świątecznych. Rodzice i dzieci z zapałem wykonali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Wspólna twórczość w atmosferze zabawy, zaangażowanie, przeżyte emocje, a co najważniejsze czas, który dzieci spędziły z rodzicami to bardzo cenne doświadczenie dla obu stron. Można stwierdzić, ze praca u boku mamy, to jest dopiero praca!
W dniu 10 grudnia 2024r. uczniowie klasy I oficjalnie zostali włączeni do grona czytelników szkolnej biblioteki. Zanim odbyło sie pasowanie, dzieci zapoznały się z pomieszczeniem i regulaminem naszej biblioteki, dowiedziały się jak korzystać z wypożyczalni, a nawet praktycznie przećwiczyły wypożyczenie i oddanie książki. Pani bibliotekarka Anna Biesaga dokonała aktu pasowania na czytelnika każdego ucznia czerwonym serduszkiem, a następnie wręczyła pamiątkową książkę "Wnuczka antykwariusza" wraz z broszurą informacyjną dla rodziców. Po otrzymaniu pamiątkowych zakładek do książek uczniowie klasy I - nowi czytelnicy zakończyli wizytę w bibliotece. Życzymy im przyjemnej lektury i radości z obcowania z książkami!
Wizyta Mikołaja, w towarzystwie przemiłych Mikołajek, minęła w radosnej atmosferze i wszystkim dzieciom przyniosła wiele wrażeń. W podziękowaniu za prezenty uczniowie śpiewali gościowi piosenki i recytowali wiersze. Wśród repertuaru znalazł się nawet taniec. Na koniec spotkania poszczególne klasy zrobiły sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim zabawa. 28 listopada przebiegał w naszej szkole pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Tegoroczny katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
🐻25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Z tego powodu dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela i w jego towarzystwie uczyć się 🐼
Kolejny raz "otwieramy" nasze wielkie serca. Tym razem podarunki powędrują do małych pacjentów szpitali onkologicznych. Pięknie dziękujemy za włączenie się w akcję.
W ostatnim czasie poszczególne klasy włączają się w akcję „Zdrowe śniadanie”, która ma na celu propagowanie wśród uczniów zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie świadomości na temat prawidłowego odżywiania. Ideą przedsięwzięcia jest zorganizowanie w klasie wspólnego wartościowego posiłku. Uczniowie odpowiednio wcześnie planują rodzaj potrawy i dobierają przepisy. Jeżeli praca ma charakter grupowy to muszą dodatkowo zadbać o przydział obowiązków. Najbardziej oczekiwanym momentem jest prezentacja efektów pracy i konsumpcja przy wspólnym stole. Podczas wspólnego posiłku, w każdej klasie zwracana jest uwaga nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia.
Nasza szkoła uczestniczy w ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej programie pn. „Edukacja z wojskiem”. 19 listopada odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne z udziałem żołnierzy. Uczniowie poznali zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, zapoznali się z sygnałami alarmowymi oraz przypomnieli sobie techniki udzielania pierwszej pomocy.
15 listopada 2024 r. troje piątoklasistów wzięło udział w Konkursie „Bezpieczeństwo na Piątkę”, który jest już XVI edycją wojewódzkiego konkursu ogłoszonego przez Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego KWP w Kielcach wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Jest to inicjatywa skierowana do uczniów klas piątych, mającą na celu promowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w różnych dziedzinach życia codziennego. W tym roku uczniowie musieli zmierzyć się z testem wiedzy, który obejmował zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prewencji w gospodarstwach rolnych. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i dołożyli wszelkich starań, aby pokazać się z jak najlepszej strony, świadcząc o tym, jak ważne są edukacja i przygotowanie młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa. Gratulujemy!
14 listopada 2024r. uczniowie klas I-IV odwiedzili dawną stolicę Polski – Kraków. Program wycieczki był na tyle atrakcyjny, że uczniowie mogli poczuć się czeladnikami, rycerzami, dworzanami na zamku królewskim, a nawet królem czy królową. Zwiedzanie Wawelu zrobiło na uczniach duże wrażenie. Podczas oglądania królewskich komnat poznali dawnych mieszkańców zamku, ich obyczaje, kulturę. Dowiedzieli się, jakie było przeznaczenie poszczególnych sal i do czego służył zgromadzony tam sprzęt. Największą radością był moment koronacji chętnych uczniów. W trakcie wizyty w Żywym Muzeum Obwarzanków uczniowie poznali proces produkcji obwarzanka i własnoręcznie go zrobili. Otrzymali w zamian czeladnicze dyplomy.